Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Sprawozdanie ze współpracy z miastami partnerskimi w 2014 r
Udział łowickiej delegacji w Festiwalu Folklorystycznym i podpisanie porozumienia dalszej współpracy pomiędzy miastami z nowym merem miasteczka. Występy zespołu „Koderki”, prezentacja wyrobów rękodzielniczych i promocja Łowicza. 8 -11 maja 2014 r.
Dwudziestosześcio osobowa delegacja Łowicza, gościła we francuskim mieście Montoire-sur-le-Loir. Łowiczanie do Montorie, miasta partnerskiego Łowicza, pojechali na zaproszenie Francuzów. Głównym celem wizyty, która odbywała się w dniach 8 -11 maja 2014 r., była prezentacja łowickiego zespołu ludowego podczas Festiwalu Folklorystycznego, podpisanie porozumienia dalszej współpracy pomiędzy miastami z nowym merem miasteczka oraz otwarcie ronda, któremu Francuzi nadali nazwę „Rondo Łowicza”. Skład łowickiej delegacji tworzyli: zastępca burmistrza Bogusław Bończak, radny miejski Michał Trzoska, gospodyni KGW ze Strzelcewa Zofia Mycka, twórcy ludowi Anna Staniszewska i Agnieszka Głuszek oraz młodzieżowy zespół pieśni i tańca „Koderki”. Łowiczanie do Montoire Sur le Loir dotarli autobusem po blisko 24 godzinnej podróży. Po przybyciu na miejsce zostali przywitani przez mera miasteczka Guya Moyera. W piątkowy wieczór 9 maja 2014 r. wzięli udział w uroczystej kolacji francusko-polska, podczas której serwowali pierogi, polski biały barszcz oraz kilka rodzajów ciast przygotowany przez Zofię Myckę. W dowód wdzięczności za możliwość spróbowania „smakołyków” z Polski, Zofia Mycka została nagrodzona przez stronę francuską specjalnym dyplomem. Tego wieczoru zaprezentował się także zespół pieśni i tańca „Koderki”, który zachwycił wszystkich swoim występem. W sobotę łowicka grupa uczestniczyła w otwarciu ronda, które będzie nosić nazwę „Rondo Łowicza”. Znajduje się ono od strony północnej wjazdu do Montoire. Kolejnym punktem dnia było oficjalne spotkanie z merem i przedstawicielem rady w budynku merostwa, gdzie rozmawiano o dalszej współpracy pomiędzy Montoire Sur Le Loir , a Łowiczem. Na koniec wizyty odbyło się spotkanie w domu jednego z mieszkańców Montoire. Łowiczanie skosztowali na nim francuskich deserów oraz tradycyjnych francuskich serów, przygotowanych przez mieszkańców miasteczka.Podczas pobytu we Francji Łowiczanie zwiedzili Chambord, największy zamek nad Loarą. Ten renesansowy zamek został zbudowany pomiędzy 1519 a 1559 r. na polecenie królów francuskich Franciszka I i Henryka II. Zwiedzili także Muzeum Muzyki Tradycyjnej, gdzie znajdują się instrumenty ze wszystkich zakątków świata, przekazywane przez zespoły, które uczestniczą w Festiwalu
Uroczysta Sesja Rad Miejskich Redy, Lublińca i Łowicza. Wręczenie Markowi Wojtylakowi i Krzysztofowi Bandosowi Brązowego Krzyża Zasługi 18 czerwca 2014 r.
Wręczeniem tytuł Honorowego Obywatela Łowicza Markowi Wojtylakowi i Brązowego Krzyża Zasługi Krzysztofowi Bandosowi rozpoczęła się wyjątkowa, wspólna, uroczysta Sesja Rad Miejskich Redy, Lublińca i Łowicza. Sesja odbyła się w środę, 18 czerwca 2014 r. w sali barokowej łowickiego muzeum. Wzięło w niej udział 43 radnych. Wśród nich obecni byli zaproszeni goście m.in. bp. Andrzej Franciszek Dziuba, wicewojewoda Paweł Bejda, poseł Cezary Olejniczak oraz miejscy urzędnicy Głównym celem uroczystości było wspólne podpisanie oświadczenia dotyczącego współpracy trzech samorządów polskich miast na różnych polach m.in.: kultury, sportu oraz wymiany uczniowskiej. Na mocy podpisanego dokumentu współpraca ma obowiązywać do 2016 r. Współpraca pomiędzy samorządami trwa już od kilku lat, czego dowodem były przygotowane prezentacje multimedialne. Dopełnieniem prezentacji były wypowiedzi burmistrzów miast: Krzysztofa Krzemińskiego – burmistrza Redy, Edwarda Maniury – burmistrza Lublińca oraz Krzysztofa Jana Kalińskiego – burmistrza Łowicza. Spotkanie ubogacił występ zespołu ludowego, a zakończyła wspólna degustacja toru, na którym widniały herby Redy, Lublińca i Łowicza.
Wizyta dwudziestoosobowej grupy francuskich dzieci w Łowiczu. Dzieci przyjechały w ramach rewizyty, aby spotkać się ze swoimi rówieśnikami, a także uczestniczyć w procesji Bożego Ciała. 18 czerwca 2014 r.
Wczoraj w godzinach wieczornych do Łowicza przyjechała dwudziestoosobowa grupa francuskich dzieci z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Montoire Sur Le Loir. Dzieci przyjechały one w ramach rewizyty, aby spotkać się ze swoimi rówieśnikami, a także uczestniczyć w procesji Bożego Ciała. Goście z Francji zostali przywitani w ratuszu miejskim przez burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego, dyrektorkę Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi na łowickich Bratkowicach oraz rodziny uczniów, którzy będą gościć ich przez tydzień w swoich domach. Program pobytu dzieci w Łowiczu przygotowany został niezwykle ciekawie. Goście uczestniczyć będą w spotkaniach uczniami Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi na łowickich Bratkowicach oraz Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. Zwiedzą także Łowicz z przewodnikiem PTTK. W planie wycieczki znajdzie się m.in. muzeum oraz bazylika katedralna z wieża widokową. Poznają także atrakcje turystyczne ziemi łowickiej: Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich, Ogród romantyczno-sentymentalny w Arkadii, pałac Radziwiłłów w Nieborowie oraz Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach. W dwóch ostatnich miejscach wezmą udział w warsztatach sadzenia roślin i wycinania łowickich wycinanek. Zaplanowano dla nich także wyjazd do Warszawy połączony ze zwiedzaniem starówki i Pałacu Kultury i Nauki oraz wizyta w Centrum Kopernik.
Dni Kultury Niemieckiej 11-13 października 2014
W Łowiczu gościła 42 osobowa grupa Niemców z Colditz. Wizyta gości z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego, podyktowana była chęcią wspólnej organizacji z Urzędem Miejskim w Łowiczu, Dni Kultury Niemieckiej, które odbywały się w dniach 11-13 października 2014 r. Dni Kultury Niemieckiej rozpoczęły się, 11 października 2014 r. o godz. 17.00 w sali barokowej łowickiego muzeum, uroczystym spotkaniem Łowiczan z gośćmi z Colditz. Następnie wszyscy wysłuchali recitalu utworów Marleny Dietrich w wykonaniu Marleny Uziębło, której towarzyszył zespół „The Blue Angel Band”. Kolejnym punktem spotkania był występ chóru z Colditz. Kulminacją była wspólna degustacją tradycyjnych kiełbasek niemieckich. Tego samego dnia w Pracowni Sztuki Żywej, działającej przy Łowickim Ośrodku Kultury, w ramach Dni Kultury Niemieckiej odbył się koncert zespołu Donna Regina. W niedzielę, 12 października 2014 r. w kinie Fenix, wyświetlony został film produkcji niemieckiej pt. „Bank Lady”, którego akcja rozgrywała się w zachodnich Niemczech w 1960 r. Kulminacja Dni kultury Niemieckiej w Łowiczu były poniedziałkowe warsztaty dla uczniów łowickich szkół z języka niemieckiego. Prowadzone były one w Gimnazjum nr. 1 w Łowiczu przez germanistkę projektu „Deutsch-Wagen-Tour”. Podczas pobytu w Łowiczu goście z Colditz wiedzieli miasto, a także największe atrakcje turystyczne ziemi łowickiej: pałac w Nieborowie, ogród romantyczno-sentymentalny w Arkadii i Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Złożyli także wieniec i zapalili znicze pod pomnikiem „Trzech Narodów” poświęconemu Polakom, Żydom i jeńcom rosyjskim, ofiarom nazistowskiego terroru, zamęczonym w latach 1940-1945 w niemieckich obozach pracy przymusowej w Małszycach i Kapitule. Przed wyjazdem burmistrz Colditz Matthias Schmiedel zaprosił burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego do rewizyty. W 2015 r. Colditz świętować będzie swoje 750 lecie. Na uroczystości nie może zabraknąć przyjaciół z Polski – dodał. Cala wizyta przebiegała w bardzo przyjemnej i sympatycznej atmosferze.
Dwudziestosześcio osobowa delegacja Łowicza, gościła we francuskim mieście Montoire-sur-le-Loir. Łowiczanie do Montorie, miasta partnerskiego Łowicza, pojechali na zaproszenie Francuzów. Głównym celem wizyty, która odbywała się w dniach 8 -11 maja 2014 r., była prezentacja łowickiego zespołu ludowego podczas Festiwalu Folklorystycznego, podpisanie porozumienia dalszej współpracy pomiędzy miastami z nowym merem miasteczka oraz otwarcie ronda, któremu Francuzi nadali nazwę „Rondo Łowicza”. Skład łowickiej delegacji tworzyli: zastępca burmistrza Bogusław Bończak, radny miejski Michał Trzoska, gospodyni KGW ze Strzelcewa Zofia Mycka, twórcy ludowi Anna Staniszewska i Agnieszka Głuszek oraz młodzieżowy zespół pieśni i tańca „Koderki”. Łowiczanie do Montoire Sur le Loir dotarli autobusem po blisko 24 godzinnej podróży. Po przybyciu na miejsce zostali przywitani przez mera miasteczka Guya Moyera. W piątkowy wieczór 9 maja 2014 r. wzięli udział w uroczystej kolacji francusko-polska, podczas której serwowali pierogi, polski biały barszcz oraz kilka rodzajów ciast przygotowany przez Zofię Myckę. W dowód wdzięczności za możliwość spróbowania „smakołyków” z Polski, Zofia Mycka została nagrodzona przez stronę francuską specjalnym dyplomem. Tego wieczoru zaprezentował się także zespół pieśni i tańca „Koderki”, który zachwycił wszystkich swoim występem. W sobotę łowicka grupa uczestniczyła w otwarciu ronda, które będzie nosić nazwę „Rondo Łowicza”. Znajduje się ono od strony północnej wjazdu do Montoire. Kolejnym punktem dnia było oficjalne spotkanie z merem i przedstawicielem rady w budynku merostwa, gdzie rozmawiano o dalszej współpracy pomiędzy Montoire Sur Le Loir , a Łowiczem. Na koniec wizyty odbyło się spotkanie w domu jednego z mieszkańców Montoire. Łowiczanie skosztowali na nim francuskich deserów oraz tradycyjnych francuskich serów, przygotowanych przez mieszkańców miasteczka.Podczas pobytu we Francji Łowiczanie zwiedzili Chambord, największy zamek nad Loarą. Ten renesansowy zamek został zbudowany pomiędzy 1519 a 1559 r. na polecenie królów francuskich Franciszka I i Henryka II. Zwiedzili także Muzeum Muzyki Tradycyjnej, gdzie znajdują się instrumenty ze wszystkich zakątków świata, przekazywane przez zespoły, które uczestniczą w Festiwalu
Uroczysta Sesja Rad Miejskich Redy, Lublińca i Łowicza. Wręczenie Markowi Wojtylakowi i Krzysztofowi Bandosowi Brązowego Krzyża Zasługi 18 czerwca 2014 r.
Wręczeniem tytuł Honorowego Obywatela Łowicza Markowi Wojtylakowi i Brązowego Krzyża Zasługi Krzysztofowi Bandosowi rozpoczęła się wyjątkowa, wspólna, uroczysta Sesja Rad Miejskich Redy, Lublińca i Łowicza. Sesja odbyła się w środę, 18 czerwca 2014 r. w sali barokowej łowickiego muzeum. Wzięło w niej udział 43 radnych. Wśród nich obecni byli zaproszeni goście m.in. bp. Andrzej Franciszek Dziuba, wicewojewoda Paweł Bejda, poseł Cezary Olejniczak oraz miejscy urzędnicy Głównym celem uroczystości było wspólne podpisanie oświadczenia dotyczącego współpracy trzech samorządów polskich miast na różnych polach m.in.: kultury, sportu oraz wymiany uczniowskiej. Na mocy podpisanego dokumentu współpraca ma obowiązywać do 2016 r. Współpraca pomiędzy samorządami trwa już od kilku lat, czego dowodem były przygotowane prezentacje multimedialne. Dopełnieniem prezentacji były wypowiedzi burmistrzów miast: Krzysztofa Krzemińskiego – burmistrza Redy, Edwarda Maniury – burmistrza Lublińca oraz Krzysztofa Jana Kalińskiego – burmistrza Łowicza. Spotkanie ubogacił występ zespołu ludowego, a zakończyła wspólna degustacja toru, na którym widniały herby Redy, Lublińca i Łowicza.
Wizyta dwudziestoosobowej grupy francuskich dzieci w Łowiczu. Dzieci przyjechały w ramach rewizyty, aby spotkać się ze swoimi rówieśnikami, a także uczestniczyć w procesji Bożego Ciała. 18 czerwca 2014 r.
Wczoraj w godzinach wieczornych do Łowicza przyjechała dwudziestoosobowa grupa francuskich dzieci z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Montoire Sur Le Loir. Dzieci przyjechały one w ramach rewizyty, aby spotkać się ze swoimi rówieśnikami, a także uczestniczyć w procesji Bożego Ciała. Goście z Francji zostali przywitani w ratuszu miejskim przez burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego, dyrektorkę Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi na łowickich Bratkowicach oraz rodziny uczniów, którzy będą gościć ich przez tydzień w swoich domach. Program pobytu dzieci w Łowiczu przygotowany został niezwykle ciekawie. Goście uczestniczyć będą w spotkaniach uczniami Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi na łowickich Bratkowicach oraz Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. Zwiedzą także Łowicz z przewodnikiem PTTK. W planie wycieczki znajdzie się m.in. muzeum oraz bazylika katedralna z wieża widokową. Poznają także atrakcje turystyczne ziemi łowickiej: Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich, Ogród romantyczno-sentymentalny w Arkadii, pałac Radziwiłłów w Nieborowie oraz Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach. W dwóch ostatnich miejscach wezmą udział w warsztatach sadzenia roślin i wycinania łowickich wycinanek. Zaplanowano dla nich także wyjazd do Warszawy połączony ze zwiedzaniem starówki i Pałacu Kultury i Nauki oraz wizyta w Centrum Kopernik.
Dni Kultury Niemieckiej 11-13 października 2014
W Łowiczu gościła 42 osobowa grupa Niemców z Colditz. Wizyta gości z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego, podyktowana była chęcią wspólnej organizacji z Urzędem Miejskim w Łowiczu, Dni Kultury Niemieckiej, które odbywały się w dniach 11-13 października 2014 r. Dni Kultury Niemieckiej rozpoczęły się, 11 października 2014 r. o godz. 17.00 w sali barokowej łowickiego muzeum, uroczystym spotkaniem Łowiczan z gośćmi z Colditz. Następnie wszyscy wysłuchali recitalu utworów Marleny Dietrich w wykonaniu Marleny Uziębło, której towarzyszył zespół „The Blue Angel Band”. Kolejnym punktem spotkania był występ chóru z Colditz. Kulminacją była wspólna degustacją tradycyjnych kiełbasek niemieckich. Tego samego dnia w Pracowni Sztuki Żywej, działającej przy Łowickim Ośrodku Kultury, w ramach Dni Kultury Niemieckiej odbył się koncert zespołu Donna Regina. W niedzielę, 12 października 2014 r. w kinie Fenix, wyświetlony został film produkcji niemieckiej pt. „Bank Lady”, którego akcja rozgrywała się w zachodnich Niemczech w 1960 r. Kulminacja Dni kultury Niemieckiej w Łowiczu były poniedziałkowe warsztaty dla uczniów łowickich szkół z języka niemieckiego. Prowadzone były one w Gimnazjum nr. 1 w Łowiczu przez germanistkę projektu „Deutsch-Wagen-Tour”. Podczas pobytu w Łowiczu goście z Colditz wiedzieli miasto, a także największe atrakcje turystyczne ziemi łowickiej: pałac w Nieborowie, ogród romantyczno-sentymentalny w Arkadii i Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Złożyli także wieniec i zapalili znicze pod pomnikiem „Trzech Narodów” poświęconemu Polakom, Żydom i jeńcom rosyjskim, ofiarom nazistowskiego terroru, zamęczonym w latach 1940-1945 w niemieckich obozach pracy przymusowej w Małszycach i Kapitule. Przed wyjazdem burmistrz Colditz Matthias Schmiedel zaprosił burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego do rewizyty. W 2015 r. Colditz świętować będzie swoje 750 lecie. Na uroczystości nie może zabraknąć przyjaciół z Polski – dodał. Cala wizyta przebiegała w bardzo przyjemnej i sympatycznej atmosferze.
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net