Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 października 2014
W Łowiczu gościła 42 osobowa grupa Niemców z Colditz. Wizyta gości z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego, podyktowana była chęcią wspólnej organizacji z Urzędem Miejskim w Łowiczu, Dni Kultury Niemieckiej, które odbywały się w dniach 11-13 października 2014 r.
Dni Kultury Niemieckiej rozpoczęły się w sobotę, 11 października 2014 r. o godz. 17.00 w sali barokowej łowickiego muzeum, uroczystym spotkaniem Łowiczan z gośćmi z Colditz.

Następnie wszyscy wysłuchali recitalu utworów Marleny Dietrich w wykonaniu Marleny Uziębło, której towarzyszył zespół „The Blue Angel Band”. Kolejnym punktem spotkania był występ chóru z Colditz. Kulminacją była wspólna degustacją tradycyjnych kiełbasek niemieckich. Tego samego dnia w Pracowni Sztuki Żywej, działającej przy Łowickim Ośrodku Kultury, w ramach Dni Kultury Niemieckiej odbył się koncert zespołu Donna Regina.

W niedzielę, 12 października 2014 r. w kinie Fenix, wyświetlony został film produkcji niemieckiej pt. „Bank Lady”, którego akcja rozgrywała się w zachodnich Niemczech w 1960 r.

Kulminacja Dni kultury Niemieckiej w Łowiczu były poniedziałkowe warsztaty dla uczniów łowickich szkół z języka niemieckiego. Prowadzone były one w Gimnazjum nr. 1 w Łowiczu przez germanistkę projektu „Deutsch-Wagen-Tour”. Podczas pobytu w Łowiczu goście z Colditz wiedzieli miasto, a także największe atrakcje turystyczne ziemi łowickiej: pałac w Nieborowie, ogród romantyczno-sentymentalny w Arkadii i Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie.

Złożyli także wieniec i zapalili znicze pod pomnikiem „Trzech Narodów” poświęconemu Polakom, Żydom i jeńcom rosyjskim, ofiarom nazistowskiego terroru, zamęczonym w latach 1940-1945 w niemieckich obozach pracy przymusowej w Małszycach i Kapitule.

Przed wyjazdem burmistrz Colditz Matthias Schmiedel zaprosił burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego do rewizyty. W 2015 r. Colditz świętować będzie swoje 750 lecie. Na uroczystości nie może zabraknąć przyjaciół z Polski – dodał.

Cala wizyta przebiegała w bardzo przyjemnej i sympatycznej atmosferze.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]