Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 maja 2014
Dwudziestosześcio osobowa delegacja Łowicza, gościła we francuskim mieście Montoire-sur-le-Loir. Łowiczanie do Montorie, miasta partnerskiego Łowicza, pojechali na zaproszenie Francuzów. Głównym celem wizyty, która odbywała się w dniach 8 -11 maja 2014 r., była prezentacja łowickiego zespołu ludowego podczas Festiwalu Folklorystycznego, podpisanie porozumienia dalszej współpracy pomiędzy miastami z nowym merem miasteczka oraz otwarcie ronda, któremu Francuzi nadali nazwę „Rondo Łowicza”.
Skład łowickiej delegacji tworzyli: zastępca burmistrza Bogusław Bończak, radny miejski Michał Trzoska, gospodyni KGW ze Strzelcewa Zofia Mycka, twórcy ludowi Anna Staniszewska i Agnieszka Głuszek oraz młodzieżowy zespół pieśni i tańca „Koderki”.

Łowiczanie do Montoire Sur le Loir dotarli autobusem po blisko 24 godzinnej podróży. Po przybyciu na miejsce zostali przywitani przez mera miasteczka Guya Moyera. W piątkowy wieczór 9 maja 2014 r. wzięli udział w uroczystej kolacji francusko-polska, podczas której serwowali pierogi, polski biały barszcz oraz kilka rodzajów ciast przygotowany przez Zofię Myckę. W dowód wdzięczności za możliwość spróbowania „smakołyków” z Polski, Zofia Mycka została nagrodzona przez stronę francuską specjalnym dyplomem. Tego wieczoru zaprezentował się także zespół pieśni i tańca „Koderki”, który zachwycił wszystkich swoim występem.

W sobotę łowicka grupa uczestniczyła w otwarciu ronda, które będzie nosić nazwę „Rondo Łowicza”. Znajduje się ono od strony północnej wjazdu do Montoire. Kolejnym punktem dnia było oficjalne spotkanie z merem i przedstawicielem rady w budynku merostwa, gdzie rozmawiano o dalszej współpracy pomiędzy Montoire Sur Le Loir , a Łowiczem.

Na koniec wizyty odbyło się spotkanie w domu jednego z mieszkańców Montoire. Łowiczanie skosztowali na nim francuskich deserów oraz tradycyjnych francuskich serów, przygotowanych przez mieszkańców miasteczka.

Podczas pobytu we Francji Łowiczanie zwiedzili Chambord, największy zamek nad Loarą. Ten renesansowy zamek został zbudowany pomiędzy 1519 a 1559 r. na polecenie królów francuskich Franciszka I i Henryka II. Zwiedzili także Muzeum Muzyki Tradycyjnej, gdzie znajdują się instrumenty ze wszystkich zakątków świata, przekazywane przez zespoły, które uczestniczą w Festiwalu Folklorystycznym. W drodze powrotnej grupa na chwilę zatrzymała się w Paryżu, stolicy Francji.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]