Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Trasa 5 (19 km) - Dojeżdżamy do Walewic ze stacji PKS Łowicz. Walewice – Sobota – Sobocka Wieś – Urzecze – Wierznowice – Mystkowice – Bocheń – Ostrów – Otolice – Łowicz
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Walewice: do najatrakcyjniejszych obiektów zabytkowych zaliczyć można klasycystyczny pałac w Walewicach miejsce rozsławione przez romans Marii Walewskiej z Napoleonem Bonaparte. Murowany pałac z 1783 r. wraz z parkiem tworzą jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych obiektów środkowej Polski.

Pałac został zbudowany na zboczu opadającym do rzeki Mrogi. Korpus główny postawiony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny. Od strony ogrodowej dwa ryzality obejmujące duży taras, z którego po bokach wysunięte są schody, prowadzące do parku. Park poprzecinany jest kilkoma kanałami. Jego dominującym elementem jest malowniczy staw. Szacuje się, że w parku występuje blisko 70 gatunków drzew i krzewów ozdobnych.

Obejrzeć można w nim rzeźby późnorokokowe i klasycystyczne m.in. Diany, Apollona, Marsa i Wenus. W Walewicach znajdują się miejsca martyrologii, odnoszące się głownie do wydarzeń z I wojny światowej oraz wojny obronnej we wrześniu 1939 r. (pomnik 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich). Zachował się także przykład budownictwa gospodarczego w postaci krochmalni.

Sobota: prawa miejskie otrzymała prawdopodobnie za panowania Władysława Jagiełły (przyjmuje się rok 1393). Kościół parafialny pod wezwaniem św. Pawła i Piotra. Powstał w 1518 r. z fundacji Tomasza Sobockiego – kasztelana łęczyckiego. Jest to kościół ornamentowy, murowany z cegły z dodatkiem kamienia.

Wnętrze zdobi polichromia wykonana przez Zofię Baudouin de Courtenay w okresie międzywojennym. Znajduje się tu także chrzcielnica z XVI w. Wewnątrz m.in. wczesnobarokowy ołtarz główny z I poł. XVII w oraz rokokowa ambona. W Sobocie znajduje się także park, a w nim neogotycki zamek z połowy XIX w., któremu ostateczny kształt nadał August Zawisza Czarny.

Obok parku usytuowany jest budynek gorzelni wzniesiony w 1848 r. oraz zabudowania folwarczne – najcenniejsze z nich to stodoła oraz spichlerz. Oba budynki pochodzą z połowy XIX w.

Bocheń: miejsce urodzenia Adama z Bochenia, nadwornego lekarza królów Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego. Jako rektor Akademii Krakowskiej, wprowadził wiele zmian o charakterze ustrojowym i majątkowym, m.in. zniósł zwyczaj otrzęsin (beanii) dla nowo wstępujących żaków.

Na budynku szkoły pamiątkowa tablica. W tej samej wsi z inicjatywy miejscowych rolników założona została 1902 r. tzw. spółka gospodarska, będąca pierwszym w regionie łowickim kółkiem rolniczym. Na jej czele stał ziemianin z Borowa Władysław Grabski.

Otolice: kompleksy leśne z niewielkim zróżnicowaniem roślinności.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]