Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Trasa 2 (15 km) - Łowicz – Zielkowice – Arkadia – Nieborów – Bednary. Powrót ze stacji PKP Bednary
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Arkadia: romantyczny ogród pełen sztucznych ruin wg projektu m.in. Sz. B. Zuga i H. Ittara (Świątynia Diany Akwedukt Rzymski, Dom Murgrabiego, Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki z Jaskinią Sybilii, Łuk Kamienny zw. Greckim). Park w Arkadii czynny codziennie od 10.00 do zmierzchu.

Nieborów: na początku XVI wieku wzniesiono w Nieborowie gotycko-renesansowy dwór, który przetrwał do końca wieku XVII. Dobra nieborowskie stanowiły wówczas własność rodu Nieborowskich herbu Prawda. W 1694 r. dobra nieborowskie kupił Prymas Polski kardynał Michał Stefan Radziejowski, który wzniósł barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren.

W XVIII wieku dobra często zmieniały właściciela. W 1774 roku Nieborów objął wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwił. Dobra nieborowskie pozostały w rękach Radziwiłłów do lutego 1945 roku, a następnie zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie i Arkadii został Odziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie ze stałą ekspozycją wnętrz z XVIII i XIX w. oraz manufakturą majoliki nieborowskiej (pałac posiada pokoje gościnne, które przeznaczone są dla artystów, literatów, kompozytorów i przedstawicieli nauki) – czynny codziennie w godz. Od 10.00 do 16.00, park od godz. 10.00 do zmierzchu.

Bednary: Wieś przy szlaku kolejowym Warszawa - Poznań. Parafia erygowana w 1357 r., kościół parafialny z 1893 r., wg proj. K. Wojciechowskiego, wyposażenie z XVII-XIX w. W pobliskim Julianowie przydrożna kapliczka - pomnik Legionistów.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]