Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Trasa 1 (17 km) - Łowicz - Jastrzębia - Pilaszków - Dąbkowice Górne - Jezioro Okręt - Błota Krępskie - Domaniewice
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Łowicz–Stary Rynek (dawniej Rynek Tadeusza Kościuszki) zabudowany stylowo: po stronie zachodniej Bazylika Katedralna z XV wieku, przed nią klasycystyczna dzwonnica, w pierzei pięć budynków kanonii z XVI – XVII w.; po wschodniej stronie gmach pomisjonarski (obecnie muzeum) obok którego w pierzei południowej zabytkowe kamieniczki.

W północnej pierzei klasycystyczny ratusz, Brama Prymasowska z XVII w., dawna dziekania sufragania zwana Kurią Biskupią oraz dawna Kuria Wikariuszy z XVIII w. Uwagę zwracają też dwa pomniki: Synom Ziemi Łowickiej z 1927 r. i Papieża Rybaka Jana Pawła II z 2000 r.

Ratusz: jedna z najciekawszych budowli klasycystycznych w Polsce (1828r.), prostokątna, dwukondygnacyjna budowla z piękną Salą Radziecką, zdobioną herbami dawnych województw i ziem Królestwa Polskiego oraz portretami wybitnych Polaków.

Bazylika Katedralna: budowla renesansowo-barokowa z imponującą fasadą projektu T. Poncino, trójnawowa o wydłużonym prezbiterium. Kościół posiada 6 kaplic o wielkiej wartości architektonicznej, wśród których wyróżnia się kaplica św. Wiktorii, zbudowana w latach 1575-80 przez J. Michałowicza z Urzędowa, przebudowana przez Schroedera, z rokokowym ołtarzem ozdobionym rzeźbami J.J. Plerscha.

Katedra znana jest jako mauzoleum 12 Prymasów Polski, pochowanych w podziemiach. Na uwagę zasługują wspaniałe organy (dzięki którym w bazylice odbywają się koncerty muzyki organowej), bogata biblioteka i skarbiec, w którym znajdują się m. in. relikwie św. Wiktorii i św. Wojciecha.

Kościół oo. Pijarów: trójnawowy z rokokową fasadą i zespołem ołtarzy zdobionych rzeźbami J.J. Plersch i licznymi elementami sztuki późno barokowej.

Kościół św. Ducha: wzniesiony w 1404 r. Wystrój świątyni pochodzi z XVIII i XIX wieku.

Muzeum: gmach pomisjonarski ufundowany prze prymasa M. Radziejowskiego wg. projektu Tylmana z Gameren. W południowym skrzydle zachowała się barokowa kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, zdobiona freskami M. A. Palloniego. Na piętrze prezentowana jest historia miasta (uwagę zwracają portrety trumienne mieszczan i pamiątki z okresu powstań narodowych).

W Łowiczu warto obejrzeć także:
  • Kościół św. Leonarda,
  • Kościół mariawicki,
  • Kościół i klasztor Bernardynek,
  • Gmach dawnej poczty konnej,
  • Klasztor podominikański,
  • Klasztor pobernardyński,
  • Dawny zbór ewangelicki obecnie galeria „Browarna”,
  • Ruiny zamku prymasowskiego.

Zespół romantyczny gen. Klickiego. W jego skład wchodzi baszta, pałacyk, kaplica i domek dozorcy. Projektantem neogotyckich budowli był Karol Krauze, przy budowie wykorzystano materiały z rozbiórki zamku prymasowskiego.

Gen. Klicki był uczestnikiem walk o niepodległość od obrony Konstytucji 3 Maja aż do powstania listopadowego oraz dowódcą dywizji strzelców konnych w Królestwie Polskim. Jeden pułk stacjonował stale w Łowiczu i tu zamieszkał jego dowódca. Obecnie w pałacu mieści się Galeria Malarstwa Współczesnego Zofii i Romana Artymowskich oraz izba pamiątek po gen. Klickim.

Pilaszków: Izba Pamięci z I Zjazdu Związku Nauczycielstwa Polskiego w 1905 r.

Jezioro Okręt: Zbiornik wodny pozostały po eksploatacji żwiru i piasków w obrębie Wału Dąbkowickiego (na wysokości Dąbkowic Górnych).

Domaniewice: wieś gminna wzmiankowana w 1357 r. kiedy to arcybiskup Jarosław Skotnicki osadził ją na prawie niemieckim. Historia miejscowości Domaniewice zaczyna się w czasach starożytnych. Wskazuje na to cmentarzysko pogańskie odsłonięte w czasie budowy toru kolei żelaznej warszawsko – kaliskiej (lata 1900 – 1902).

Barokowa kaplica z 1631-33 r. z fundacji mieszczan krakowskich Jakuba i Wojciecha Celestów. W jej wnętrzu znajduje się oryginalny prospekt organowy z roku 1759 w kształcie orła w koronie, z rozpostartymi skrzydłami, uważany za jeden z najciekawszych prospektów organowych na świecie.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]