Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Domaniewice
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Wieś gminna wzmiankowana w 1357 r. Barokowa kaplica z 1631-33 wystawiona przez mieszczan krakowskich Wojciecha i Jakuba Celestów. Wewnątrz cudowny obraz Najświętszej Marii Panny wykonany na wzór obrazu NMP Śnieżnej z Rzymu.

Na chórze dwustuletnie, siedmiogłosowe organy z bardzo ciekawym prospektem przedstawiającym srebrnego orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami. Uważany jest za jeden z najciekawszych prospektów organowych na świecie. Kościół parafialny z pocz. XX w. wg proj. J. Dziekońskiego.

W pobliskich Skaratkach jedno z kilku stanowisk, na podstawie których zrekonstruowano warunki paleogeograficzne obszaru podłódzkiego z końca epoki lodowej. W złożu torfu, którego dolna część powstała w ciepłym okresie międzylodowcowym, a górna w warunkach klimatu chłodnego ostatniego zlodowacenia, znaleziono szczątki mamuta.


Zdzisław Kryściak




design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]