Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Szlaki Rowerowe Ziemi Łowickiej
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Łowicz i Ziemia Łowicka to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki aktywnej. Na terenie miasta i regionu łowickiego poprowadzone są szlaki rowerowe. Każdy z nich ukazuje najciekawsze miejscowości i zabytki w zależności od tematu szlaku. Trzy z nich: „Książęcy” (dł 14 km), „Dwory i Kościoły” (dł. 123 km) oraz „Szable i Bagnety” (dł. 119 km) opracowane zostały i wytyczone przez łowickich przewodników PTTK na zlecenie Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Pozostałe szlaki to „Polski Szlak Bursztynowy” oraz „Łódzki Szlak Konny” (dł. 1.817 km) wytyczone staraniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Szlak „Książęcy” liczy 14 km i należy do szlaków łatwych. Zgodnie ze standaryzacją PTTK, oznaczony jest kolorem niebieskim. Początek szlaku rozpoczyna się na Starym Rynku przed gmachem Muzeum w Łowiczu ( przed mapą szlaków). Następnie prowadzi ulicą 11-go Listopada, pl. Koński Targ, 1-go Maja i gen. Klickiego w kierunku Arkadii i Nieborowa, gdzie się kończy.

Szlak „Dwory i Kościoły” liczy 123 km i należy do szlaków trudnych. Zgodnie ze standaryzacją PTTK, oznaczony jest kolorem zielonym. Położony jest w północno-zachodniej części Powiatu Łowickiego i prowadzi przez: Strzelcew, Płaskocin, Boczki, Wicie, Kocierzew Płd., Różyce, Osiek, Brodne Józefów, Kiernozia, Stępów, Nowy Złaków, Złaków Kościelny, Łaźniki, Jackowice, Dąbrowa Zduńska, Bogoria Dolna, Sobota, Walewice, Marywil, Borów, Łazin, Oszkowice, Piaski Bankowe, Wola Goławska, Stary Waliszew, Marianów, kierunek Helenów, las Gaj Stanisławowski, Leśny Dwór, Wojewodza, Chruślin, Lisiewice Małe, Lisiewice Duże, przy jez. Rydwan, Guźnia, Dąbkowice Dolne, Pilaszków, Jastrzębia, Łowicz. Szlak prowadzi przez miejsca związane są z historią Marii Walewskiej (Kiernozia), Józefa Chełmońskiego (Boczki) oraz Władysława Grabskiego (Borów)

Szlak „Szable i Bagnety” liczy 119 km i należy do szlaków średnio trudny. Zgodnie ze standaryzacją PTTK, oznaczony jest kolorem czerwonym. Położony jest w południowej części powiatu łowickiego i swoim zasięgiem obejmuje Łowicz, Nieborów, Bełchów, Łyszkowice, Czatolin, Domaniewice, Guźnię, Bielawy, Walewice, Sobotę i Bocheń. Jadąc tym szlakiem odwiedzimy miejsca związane z do najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach regionu i kraju - powstań narodowych oraz obu wojen światowych.

„Polski Szlak Bursztynowy” jest częścią „Europejskiego Szlaku Bursztynowego” Wytyczona trasa nawiązuje do starożytnego szlaku handlowego, którym kupcy z Cesarstwa Rzymskiego podążali na wybrzeże Bałtyku po „złoto północy", czyli bursztyn. Szlak bursztynowy jest strategicznym produktem turystycznym województwa łódzkiego, wzdłuż jego przebiegu znajdują się liczne atrakcje przyrodnicze. Atrakcją szlaku są liczne dwory i otaczające je założenia parkowe: Tubądzin, Ożarów, Wodzierady, Biskupice, Dębołękę, Gostków, Małyń, Rychłocice, Kołacin, Byszewy, Chojne. Cenne są także drewniane kościoły czy też drewniane zabytki techniki: drewniane wiatraki i młyny wodne. Elementem ważnym dla atrakcyjności turystycznej są muzea, archiwa, zbiory regionalne i skanseny. W większości miast na szlaku mają w swoich siedzibach muzea regionalne. Warto będąc na szlaku znaleźć czas na spacer miedzy innymi po Łowiczu.

Łódzki Szlak Konny jest najdłuższą w Europie trasą przeznaczoną dla miłośników turystyki konnej i aktywnej, którego długość liczy 1817 km. Szlak został podzielony na dwie pętle: zewnętrzną - 49 odcinków o łącznej długości 1461 km, wewnętrzną - 12 odcinków o łącznej długości 356 km. Ma to na celu ułatwienie planowania trasy oraz dostosowanie jej długości do umiejętności i kondycji indywidualnego turysty.

Na trasie Łódzkiego Szlaku Konnego jest dostępnych ponad 200 ośrodków jeździeckich oraz ponad 1000 atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie całego województwa łódzkiego. Dzięki temu każdy może podczas podróży w siodle poznać bogactwo przyrodnicze, kulturalne i historyczne okolicznych terenów.

Szlak dostosowany jest zarówno do potrzeb profesjonalnych jeźdźców, jak i osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z końmi. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, które będą funkcjonowały w ramach Łódzkiego Szlaku Konnego, zapewnią najwyższy standard bezpieczeństwa podróży. Położenie turystów będzie monitorowane dzięki zastosowaniu narzędzi i systemu GPS, a w razie potrzeby informacja o wypadku szybko trafi do okolicznych służb ratunkowych.

Na trasie powstanie docelowo 21 miejsc postojowych, wyposażonych we wszystko to, co niezbędne w czasie postoju i odpoczynku, m.in. koniowiązy, wodopoje i miejsca popasu dla koni, wiaty i toalety. W Łagiewnikach pod Łodzią będzie się mieścił specjalny kompleks pełniący funkcję Centrum Zarządzania Szlakiem.

Patronem Łódzkiego Szlaku Konnego jest Henryk Dobrzański ps. Hubal, który wraz ze swym oddziałem wsławił się bohaterską postawą podczas II wojny światowej. Postać ta ściśle łączy się z tradycjami jeździeckimi województwa łódzkiego i tworzy jego historyczną tożsamość. Łódzki Szlak Konny powstał w ramach projektu „Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego”, którego beneficjentem było Województwo Łódzkie. Szlak współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
http://trail.pl/partnerzy/lodzki-szlak-konny-urzad-marszalkowski-w-lodzi


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]