Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Sprawozdanie ze współpracy z miastami partnerskimi w 2012 r.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
32 osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Rolniczej z Montoire Sur Le Loir gościła w Łowiczu. Nawiązanie bliższych kontaktów między miastami, wymianę doświadczeń,a także zapoznanie się z produkcją rolno-spożywczą naszego kraju 12 marca 2012 r.
W Łowiczu, 12 marca 2012 r. gościła 32 osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Rolniczej, zaprzyjaźnionego z naszym miastem, Montoire Sur Le Loir we Francji. Wizyta gości w Polsce, miała na celu nawiązanie bliższych kontaktów między miastami, wymianę doświadczeń, a także zapoznanie się z produkcją rolno-spożywczą naszego kraju. Podczas pobytu w Łowiczu francuzi spotkali się w ratuszu z burmistrzem miasta Krzysztofem Janem Kalińskim oraz wicestarostą Powiatu Łowickiego Marcinem Kosiorkiem. Spotkali się również z dyrekcją, nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu, a także zwiedzili prowadzone przy nim w ramach praktyk gospodarstwo rolne na Blichu. W czasie swojego sześciodniowego pobytu w Polsce, zwiedzili również wiele zakładówrolno-produkcyjnych. W programie pobytu znalazło się również zwiedzanie Łowicza, Krakowa, Oświęcimia i Kopalni Soli w Wieliczce.

Wizyta członków Klubu Seniora „Radość” i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Montoire Sur Le Loir. Wymiany doświadczeń w sferze życia, działalności i opieki osób starszych. 24 - 27 maja 2012 r.
Członkowie Klubu Seniora „Radość” i Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Łowicza przebywali w dniach 24 - 27 maja 2012 r. we francuskim, partnerskim mieście Łowicza – Montoire sur le Loir. Łowiczanie do Montorie pojechali na zaproszenie Francuzów. Głównym celem wizyty była chęć wymiany doświadczeń w sferze życia, działalności i opieki osób starszych. Do Montoire Łowiczanie dotarli autobusem po blisko 24 godzinnej podróży. Po przybyciu na miejsce zostali przywitani przez wice mera miasteczka Christine Legaey. Następnie udali się do rodzin, które gościli ich pod swoim dachem. Podczas pobytu uczestniczyli w szeregu spotkaniach m.in. w uroczystym otwarciu Festynu de la Pentecôte z okazji Zielonych Świątek. Podczas spotkania Wiceburmistrz Łowicza Bogusław Bończak, który towarzyszył Łowiczanom podczas wizyty, wraz z merem Montorie i znanymi politykami z regionu dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, otwierającej imprezę. Podczas festynu rozstrzygnięto m.in. konkurs dla lokalnych wytwórców win i serów. Podczas pobytu w Montoire Łowiczanie odwiedzili Dom Spokojnej Starości, a także usytuowany w ogromnym różanym ogrodzie dom, słynnego francuskiego poety Pierrea Ronsarda. Kwiat róży był dominującym tematem większości utworów poety. W domu poety obejrzeli także wystawę poświęcona jego twórczości, a także obrazy, sprzęty i meble z około XVI wieku.W czasie pobytu w Domu Spokojnej Starości spotkali się z pensjonariuszami placówki z którymi zjedli wspólnie posiłek. Pobyt przebiegał bardzo sympatycznie. W dowód wdzięczności Chór Klubu Seniora „Radość” zaśpiewał pensjonariuszom kilka polskich piosenek oraz jedną w języku francuskim. Podobny występ zaprezentował również podczas festynu na scenie głównej. Łowiczanie zwiedzili z przewodnikiem również zamek i kościół Saint Laurent, a także starówkę Montoire Sur Le Loir. Spotkanie w Montoire Sur Le Loir było doskonała okazją do zaprezentowania własnych działalności oraz wymiany między sobą cennych uwag i doświadczeń" – relacjonowała pobyt Anna Bieguszewska, przewodnicząca Klubu Seniora „Radość”. "Wszędzie przyjmowano nas bardzo serdecznie." Podczas pobytu zawiązano wiele przyjaznych kontaktów z mieszkańcami Montoire Sur le Loir, które na pewno będą wykorzystywane w przyszłości"- podsumowała wyjazd Bożena Wójt, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łowiczu.

Wyjazd na Ukrainę. Udział w Dniach Kultury Polskiej oraz uroczystościach nadania sztandaru Polskiej Szkole w Nowym Rozdole. 1-3 czerwca 2012 r.
Uroczystości nadania sztandaru Polskiej Szkole w Nowym Rozdole oraz udział w Dniach Kultury Polskiej na Ukrainie to najważniejsze punkty programu wizyty Burmistrza Łowicza K. J. Kalińskiego, podczas ubiegłotygodniowego pobytu (od 1 do 3 czerwca 2012 r.) w Nowym Rozdole na Ukrainie. Burmistrz wraz z miejskimi radnymi: Tadeuszem Żaczkiem i Michałem Trzoską, twórczyniami ludowymi: Zofią Czubak, Teresą Kocus, Marią Radosiewicz, Barbarą Frątczak, Annią Staniszewska oraz naczelnikiem Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM Arturem Michalakiem udali się tam, na zaproszenie Towarzystwa Pomocy Polakom „Wielkie Serce” z miasta, leżącego 50 kilometrów od Lwowa. Program wizyty rozpoczął się od udziału we mszy świętej w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach, podczas której wyświęcono sztandar szkoły. Po niej, zaproszeni goście przeszli ulicami miasta, by uczestniczyć w akademii nadania Polskiej Szkole imienia Karoliny Lanckorońskiej. Patronka szkoły, Księżna to niesłychanie zacna postać. Była historykiem i historykiem sztuki, laureatką wielu nagród, m.in. Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (1988) czy nagrody Fundacji Jana Pawła II. Przyznano Jej Doktora honoris causa - Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1983), Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie (1988), Uniwersytetu Wrocławskiego (1990). Otrzymała m.in. odznaczenia: Order Odrodzenia Polski (I), Order Świętego Grzegorza Wielkiego z Gwiazdą (II), Krzyż Kombatancki, Medal Cracoviae Merenti (biografię Karoliny Lancorońskiej zamieszczamy poniżej artykułu). Dużym wydarzeniem dla Polaków mieszkających w Nowym Rozdole była defilada ulicami miasta z udziałem Orkiestry Wojskowej z Batalionu Strzelców Podhalańskich pod batutą kapitana Andrzeja Kufla. Punktem kulminacyjnym tego przemarszu było złożenie kwiatów pod pomnikiem T. Szewczenki. Na zakończenie dnia, w miejscowym Domu Kultury odbył się trzygodzinny koncert w ramach Dnia Kultury Polskiej. Swoje taneczne i muzyczne zdolności prezentowały dzieci i młodzież z Polskiej Szkoły w Nowym Rozdole. Ponad pięciusetosobowa publiczność podziwiała tańce wykonywane w strojach łowickich, krakowskich i ukraińskich. Oklaskiwano wykonawców pieśni patriotycznych i wielkich polskich przebojów m.in. - Dumkę na dwa serca. Łowicka delegacja, wizytę na Ukrainie zakończyła złożeniem hołdu żołnierzom poległym za obronę Lwowa, spoczywającym na autonomicznej części Cmentarza Łyczakowskiego.

Udział zespołu ludowego z Ukrainy w procesji Bożego Ciała w Łowiczu. Występ zespołu podczas spotkania folklorystycznego. 11 czerwca 2012
Uroczysta procesja Bożego Ciała w Łowiczu, jak co roku przyciągnęła liczną rzeszę mieszkańców, pielgrzymów i turystów z najdalszych zakątków świata. Nic w tym dziwnego, gdyż jest ona niezwykle uroczysta i kolorowa. Zachwyca niezwykłym klimatem i stała się symbolem regionu łowickiego. (…) Na wielkiej scenie ustawionej na rynku 11 czerwca 2012 zaprezentowały się łowickie zespoły ludowe. Wśród nich zespół ludowy z Ukrainy, który do Łowicza przyjechał na zaproszenie burmistrza. Tuż przed występami burmistrz dokonał również otwarcia okolicznościowej, plenerowej wystawy. Tym razem ukazywała ona „Łowicki strój ludowy.” (…)

Udział delegacji Colditz z Niemiec, Solecznik z Litwy i Lubliniec z Polski w Księżackim jadle 2012. Przygotowanie stoisk wystawienniczych miast partnerskich: 9 września 2012 r.
Odsłonięciem nowych „gwiozd” w „Alei Gwioz Łowickich”, mieszczącej się na Starym Rynku w Łowiczu, rozpoczęła się 9 września 2012 r, kolejna edycja najsmaczniejszej imprezy w okolicy, za jaką uchodzi „Księżackie Jadło” – Festiwal Dobrej Żywności. Impreza każdego roku gromadzi liczną rzeszę miłośników, regionalnego jedzenia oraz dobrej zabawy. Tym razem przejdzie ona do historii jeszcze innego powodu – ilością biorących w niej udziału osób. Nowy Rynek, na którym odbywała się impreza, ledwo pomieścił jej uczestników. (…) Dopełnieniem artystycznych i muzycznych wrażeń były stoiska ponad 50 wystawców i producentów dobrej żywności, 23 stoiska z łowickim rękodziełem ludowym oraz stoiska z przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z Łowicza i okolic. Swoje stoiska przygotowały także miasta partneskie Łowicza: Colditz z Niemiec, Solecznik z Litwy i Lubliniec z Polski. Wielkim powodzeniem cieszyły sie wileńskie palmy przywiezione przez naszych przyjaciół z wileńszczyzny. zagladano róznież do "Galerii pod glinianym Aniołem" z Lublińca, aby kupić oryginalną biżuterię oraz gliniane wyroby. (…)

Udział łowickiej delegacji w dożynkach i uroczystości nadania Honorowej Flagi Rady Europy Samorządowi Rejonu Solecznickiego. 19 września 2012 r.
Mieszkańcy położonych na Litwie Solecznik, miasta partnerskiego Łowicza, w ubiegły weekend mieli wiele powodów do dumy i wspólnego świętowania. Samorząd Rejonu Solecznickiego został nagrodzony Honorową Flagą Rady Europy, co więcej w mieście odbyły się dożynki, podczas których tłumnie przybyli rolnicy i mieszkańcy rejonu , a także goście z zagranicy cieszyli się z tegorocznych darów natury. W uroczystościach wzięła udział delegacja z Łowicza: przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Zasępa, specjalista ds. podatkowych Urzedu Miejskiego Maria Kotlarska Maria Kotlarska i zastępca naczelnika Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Michał Zalewski. Pobyt łowickiej delegacji na Litwie rozpoczęła uroczysta kolacja, podczas której przedstawiciele miast wymienili się prezentami. W imieniu burmistrza miasta Krzysztofa Jana Kalińskiego stronie litewskiej wręczono dwa urządzenia wielofunkcyjne dla solecznickiego Urzędu Miejskiego, a także dwie drukarki kolorowe dla Domu Dziecka działającego od 1995 roku, w którym wychowuje się ok. 40 podopiecznych. Reprezentanci Łowicza otrzymali m.in.: albumy i obrazy prezentujące walory nie tylko naszego miasta partnerskiego, ale całej Litwy.W sobotni poranek delegaci z Łowicza udali się na wycieczkę do stolicy Litwy, Wilna. Miasto ma jedną z największych w Europie starówek i wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego. Następnym punktem programu była uroczystość wręczenia Honorowej Flagi Europy w parku miejskim w Solecznikach, nadanej całemu rejonowi za promowanie jedności i wzajemnego zrozumienia wśród mieszkańców Europy. Tą dostojną nagrodę na ręce mera rejonu solecznickiego Zdzisława Palewicza w imieniu Rady Europy złożyła członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Edeltraud Gatterer. W swoim przemówieniu skierowanym do mieszkańców rejonu, gość z Brukselii podkreśliła, że nagroda ta jest jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń przyznawanych w propagowaniu idei europejskiej i prowadzeniu szerokiej sieci współpracy partnerskiej. Uroczystość swoimi występami zwieńczyły zespoły lokalne: „Muzyczne barwy Europy” i „Kasztanowego Chóru”. Wręczenie Flagi Rady Europy nie było jedynym powodem do radości, bowiem dnia następnego przyszedł czas na rejonowe dożynki będące okazją do uczczenia końca prac w polu i podziękowania za plony. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji rolników i mieszkańców rejonu solecznickiego celebrowana przez ks. Wiktora Zuzo. Po nabożeństwie goście udali się na gminne stoiska dożynkowe, na których jak zwykle nie zabrakło wyszukanych dań, napojów, a także skocznej muzyki i piosenek. W trakcie dożynek nagrodzono laureatów konkursu na najładniejszą zagrodę. W kategorii „zagrody wiejskie” nagrodzono Annę i Stanisława Wiencius ze wsi Dowgidańce, natomiast państwo Krystyna i Alfred Dzierkaczowie z Ejszyszek wygrali w kategorii „zagrody miejskie”. Za najładniejsze stoisko dożynkowe uznano to przygotowane przez mieszkańców wsi Gierwiszki, natomiast najpiękniejszy wieniec dożynkowy był dziełem mieszkańców Turgiel. Na zakończenie przygotowano koncert Czerwonych Gitar, które zagrały swoje największe przeboje „Dozwolone od lat 18”, „Matury” czy „Nie zadzieraj nosa” wprawiając tym samym zgromadzonych licznie Solczan i gości w doskonały nastrój. W imieniu burmistrza miasta Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego, a także całej łowickiej delegacji pragniemy serdecznie pogratulować naszemu miastu partnerskiemu otrzymania tak prestiżowego wyróżnienia, a także podziękować za gościnę podczas pobytu łowiczan na Litwie.

Dni Kultury Słowackiej w Łowiczu. Wspólna organizacja imprezy przez Łowicz i Stupawę. 12-14 października 2012 r.
W Łowiczu gościła 50 osobowa grupa Słowaków ze Stupawy, zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Łowicza. Wizyta gości podyktowana była wspólną organizacją razem z Urzędem Miejskim w Łowiczu, Dni Kultury Słowackiej, które odbywały się w dniach 12-14 października 2012 r. Były Spotkania, wykłady o literaturze i atrakcjach turystycznych Słowacji, konkurs plastyczny dla młodzieży, warsztaty taneczne słowackich tańców ludowych, a także degustacja słowackich potraw i win. Ci, co skorzystali z zaproszenia i uczestniczyli w imprezach z pewnością nie żałowali. Warto było poznać dorobek kulturalny naszych południowo-wschodnich sąsiadów. Dni Kultury Słowackiej w Łowiczu rozpoczęły się w piątek, 12 października w łowickim Ośrodku Kultury. Wykład na temat literatury Słowackiej, przygotowała Pani Monika Kalinowska z Instytutu Słowackiego w Warszawie. Następnie Ján Bošnovič - Dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce zaprezentował wykład - „Słowacja znana i nieznana”, połączony z prezentacją multimedialną atrakcji turystycznych Słowacji. Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu konkursu plastycznego pn. „Słowacja, nie tylko górami malowana” ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Łowicza. Głównym celem konkursu, było zachęcenie uczniów łowickich szkól podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, do zapoznania się z historią, tradycją i kulturą Słowacji oraz ukazanie jej za pomocą form plastycznych. Do konkursu zgłoszono 53 prace. Pierwsze miejsce w kategorii łowickich Szkół Podstawowych przyznano Milenie Górczyńskiej ze SP Nr 2. Drugie Idze Cywińskiej z SP Nr 1, a trzecie Adriannie Wilk z SP Nr 2 w Łowiczu. W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Małgorzata Lesiak z Gimnazjum Nr 2. Drugie miejsce przyznano Arkadiuszowi Lis, z II Liceum Ogólnokształcące w Łowiczu, a trzecie Marcie Krupskiej z Gimnazjum Nr 1. O godz. 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łowiczu odbyło się spotkanie pn. System Edukacji w Słowacji, a w Polsce, którego głównym celem była wymiana doświadczeń między łowickimi nauczycielami i dyrektorami szkół, a gośćmi ze Sypavy. Drugiego dnia, Dni Kultury Słowacji, rozpoczęły się od warsztatów tanecznych, a więc nauki słowackich tańców ludowych. Warsztaty prowadziła para ze słowackiego zespołu ludowego. Główna uroczystość odbyła się jednak o godz. 17.00 w Galerii „Browana”. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Wśród nich, wielu zaproszonych gości: attaché Ambasady Republiki Słowackiej w Polsce Pan Lekasza Kajan, burmistrz Stupavy Pawel Ślęzak, przewodnicząca Rady Miasta Stupavy pani Elena Jadudova, przedstawiciele łowickiego samorządu burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Henryk Zasępa, a także radni miejscy, powiatowi, dyrektorzy jednostek podległych oraz przedstawiciele mediów. Podczas spotkania uroczyście otwarto wystawę fotograficzną autorstwa Tomáša Hulíka Zaprezentowano również film „Podróże po Słowacji” w reżyserii Tomáša Hulíka. Jednym z głównych punktów programu był koncert kobiecego chóru „Nevädza” oraz uczniów szkoły artystycznej ze Stupavy. Tego dnia w galerii można było spotkać również słowackich twórców ludowych, którzy zaprezentowali ceramikę, druciarstwo artystyczne, malowanie na szkle oraz rzeźbiarstwo. Sobotni wieczór zakończyła degustacja słowackich potraw oraz win. W niedzielę, goście ze Stupawy uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w bazylice katedralnej przez biskupa Józefa Zawitkowskiego. Msza Święta miała szczególny charakter z racji obchodzonego w tym czasie Dnia Papieskiego. Po koncercie wierni mieli możliwość wysłuchania kilku utworów przygotowanych przez chór ze Stupavy. Uroczystość zakończyła się przed pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II, przed którym delegacja Łowicza i goście ze Stupavy złożyli kwiaty i zapalili znicze. Podczas trzydniowego pobytu, goście ze Stupavy, oprócz włączenia się w Dni Kultury Słowackiej, zwiedzili również atrakcje turystyczne Łowicza i Ziemi Łowickiej. Mieli, więc okazję poznać nasze miasto nie tylko organizacyjnie, ale również turystycznie. Wszyscy zgodnie twierdzili, ze Łowicz jest pięknym miastem, do którego chętnie wrócą ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Oficjalnie Dni Kultury Słowackiej w Łowiczu zakończył Maraton filmowy – kina Słowackiego przygotowany przez Łowicki Ośródek Kultury.

Nieoficjalna wizyta delegacji francuskiej z Montoire Sur le Loir w Łowiczu. 2 listopada 2012 r.
Montoire Sur le Loir we Francji to jedno z miast partnerskich Łowicza. Trwająca od kilku lat współpraca przebiega bardzo dobrze i wciąż poszerza się o kolejne aspekty, takie jak sport, edukacja działalność organizacji skupiających seniorów. Oficjalne delegacje z Łowicza wiele razy gościły we Francji, a także miały okazje nie raz powitać w naszym mieście przyjaciół z Montoire. W dniu dzisiejszym w Sali Radzieckiej łowickiego ratusza miało miejsce oficjalne spotkanie burmistrza Krzysztofa Jana Kalińskiego z grupą przybyłą z Francji, która odwiedziła Łowicz w ramach wycieczki do Polski. Podczas spotkania podkreślili oni, że mieli okazję zwiedzić północną część naszego kraju, co było szansą na bliższe zapoznanie się z naszą historią i kulturą. Burmistrz w trakcie powitania podkreślił, że bardzo cieszy go fakt, iż ma możliwość spotkania się z tak liczną grupą przyjaciół z miasta partnerskiego Łowicza, zaznaczając tym samym, że współpraca pomiędzy dwoma miastami rozwija się w naprawdę dobrym kierunku, czego dowodem są tak częste spotkania ich przedstawicieli. Podobne opinie dało się usłyszeć ze strony francuskiej. Wiceburmistrz Montoire, wyraźnie zadowolony ze swojej pierwszej wizyty w Łowiczu, podziękował za ciepłe przyjęcie i wręczył burmistrzowi pamiątkowy album ze zdjęciami. Z racji tego, że dla większości grupy z Francji była to pierwsza wizyta w naszym kraju, a co za tym idzie w Łowiczu, wiele czasu poświęcono na omówienia funkcjonowania sektora administracji samorządowej w Polsce. Burmistrz opowiedział zgromadzonym osobom o tym jak działa Rada Miejska i na czym polega jego praca. Wspomniał również o tym, że w Łowiczu dużo uwagi poświęca się polityce prorodzinnej i w ramach programu „Karta Dużej Rodziny 3+” udzielane jest wsparcie rodzinom wielodzietnym. Gromkimi brawami nagrodzono film promocyjny Łowicza pt. „Łowić Łowicz” zaprezentowany grupie z Montoire podczas spotkania. W trakcie projekcji opowiadano o wszystkich elementach pokazanych w tym obrazie. Niemniej pozytywne reakcje towarzyszyły zaprezentowanym śpioszkom z napisem „Duma Łowicza” wręczane nowonarodzonym mieszkańcom miasta, które w ramach prezentu powędrowały do rąk wiceburmistrza Montoire. Francuzi otrzymali również przygotowane na tę okazję pakiety gadżetów łowickich. Po spotkaniu w ratuszu grupa z Francji, wraz z przewodnikiem Eligiuszem Pietruchą, udała się na wycieczkę po Łowiczu, a następnie do Nieborowa i Sromowa.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]