Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.

Rodzina Państwa Krajewskich
Rodzina Państwa Krajewskich pochodząca z Zawidza Kościelnego (woj. mazowieckie) włożyła duży wkład w rozwój rzeźbiarstwa ludowego, co pokazują liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte przez poszczególnych jej członków.
Cała tradycja została zapoczątkowana przez Wincentego Krajewskiego (1896-1978). Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki III stopnia, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nagrody im. J. Pocka i O. Kolberga.
Kontynuacją jego dzieła zajął się syn Jan wraz z żoną Alfredą. Jan Krajewski, uczestnik wielu konkursów, wybitnie utalentowany artysta został wpisany do Złotej Księgi w Belwederze jako zasłużony dla Polskiej kultury. Alfreda Krajewska rozszerzyła rodzinną twórczość o płaskorzeźby. Własny styl zapewnił duże zainteresowanie jej twórczością oraz wiele nagród i wyróżnień.
Ich syn Krzysztof kontynuuje z powodzeniem rodzinną tradycję, zdobywając kolejne nagrody
i wyróżnienia.


Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net