Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Luty
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
1 luty

 • 1563 - Przywilej króla Zygmunta II Augusta zezwalający na wolny od podatków spływ towarów Wisłą do Gdańska i z Gdańska.
4 luty

 • 1495 - Przywilej króla polskiego Jana Olbrachta uwalniający mieszczan łowickich z płacenia cła i targowego. Wcześniej przywilej taki został wystawiony przez królów Władysława Jagiełło, Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka.
5 luty

 • 1618 - Zmarł w Krakowie Jakub Roszkowic. Urodził się w Łowiczu w 1571 roku, jest on prawdopodobnie (lub jego rodzina) fundatorem kaplicy św. Anny (obecnie M.B. Częstochowskiej) przy kościele św. Ducha. Lekarz biskupa krakowskiego Tylickiego a od 1607 Kapituły krakowskiej. Rajca miejski i burmistrz Krakowa w 1613 roku. Pochowany został w kościele franciszkanów w Krakowie.
6 luty

 • 1659 - Przywilej Starej Warszawy o piwie łowickim. Piwo z Łowicza nie podlegało konfiskacie tak jak piwo przywożone z innych miast. Oczykowski pisze, że kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński piwem łowickim podejmował posłów cudzoziemskich.
7 luty

 • 1656 - Król szwedzki Karol Gustaw na zamku łowickim. Król zaniepokojony powrotem Jana Kazimierza koncentrował wojska przeciw królowi polskiemu, z Łowicza wyjechał po pięciu dniach w kierunku Rawy wraz z gen. Douglasem i 8 tysiącami żołnierzy.
 • 1768 - Zmarł Jerzy Barszcz, kupiec łowicki. Radny miasta Łowicza w latach 1752, 1756, 1760 i 1763, oraz prezydent miasta w 1755 roku. Fundator kaplicy ogrójcowej przy kolegiacie łowickiej.
8 luty

 • 1813 - Do miasta wkraczają Moskale. Rozpoczął się nowy etap w historii Łowicza nierozerwalnie związany w władzami carskimi. Panowanie rosyjskie w mieście trwało do wybuchu I wojny światowej.
12 luty

 • 1514 - Zmarł Adam z Bochenia. Urodził się ok. 1470 roku w Bocheniu k. Łowicza. Studiował w Akademii Krakowskiej, następnie w Bolonii. W latach 1510 - 1511 był rektorem Akademii Krakowskiej. Doktor medycyny, lekarz nadworny królów polskich: Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta I Starego. 1757 - Władze Rzeczypospolitej potwierdzają prawa i przywileje arcybiskupów gnieźnieńskich do Księstwa Łowickiego i miasta Łowicza. W dokumencie tym po raz pierwszy oficjalnie zastosowano nazwę: Księstwo Łowickie.
17 luty

 • 1698 - Prymas Radziejowski zwołuje w Łowiczu zjazd, na który przybywają przeciwnicy kandydatury Sasa na tronie polskim, a popierający kandydaturę Francuza Księcia Conti'ego . Zjazd odbył się na zamku łowickim.
19 luty

 • 1896 - Urodził się Józef Chmura, legionista, dr filozofii. W latach międzywojennych nauczyciel historii i geografii w gimnazjum męskim w Łowiczu. Wychowankami jego byli m. in. prof. Henryk Jabłoński i doc. dr Jan Wegner. W 1939r. uwięziony w Starobielsku, zginął w Katyniu.
20 luty

 • 1910 - Otwarcie Muzeum Ziemi Łowickiej. Powstało ono dzięki inicjatywie Anieli Chmielińskiej. Zgromadzone zbiory etnograficzne udostępnione zostały dla wszystkich "którzy nie mają pieniędzy na kształcenie, a którzy kształcić się pragną". W 1939 roku Muzeum Etnograficznemu nadano imię A. Chmielińskiej.
21 luty

 • 1633 - Przywilej króla polskiego Władysława IV potwierdzający wcześniejszy przywilej królewski (1597) zezwalający mieszczanom łowickim na składowanie towarów w Kamionie i Wyszogrodzie. Sprowadzana była sól z żup bocheńskich i wielickich oraz spławiane zboże do Gdańska.
25 luty

 • 1626 - Zmarł arcybiskup Henryk Firlej h. Lewart. Prymas w latach 1624-26. Sprowadził z Rzymu relikwie św. Wiktorii i umieścił je w kaplicy Uchańskiego. Sprowadził do Łowicza zakon bonifratrów. Nagrobek prymasa w prezbiterium wykonany przez Abrahama van den Blocke, ukończony przez Wilhelma Richtera.
Opracował Zdzisław Kryściak


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]