Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Jan Kopałka
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1914 - 1999)
Pseudonim: „Antek z Woli”, „Antek”, „Żar”, „Hanka”. Wraz ze swoimi braćmi należał do harcerstwa. W 1933 roku Janek objął funkcję drużynowego swojej 7 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Generała Karola Kniaziewicza, a w 1936 roku został mianowany podharcmistrzem. Po maturze w 1934 roku rozpoczął studia na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej.

Od początku okupacji hitlerowskiej działał w harcerstwie podziemnym. Zorganizował swoją drużynę. Zimą 1940 roku wraz z 18-osobową drużyną dołączył do Szarych Szeregów – Hufca „Grzybów”.

Uczestniczył w licznych akcjach dywersyjnych np. „Noc Sylwestrowa”, akcja na most w Czarnocinie. Brał udział w zamachu na gestapowca Schulza - kata Janka Bytnara „Rudego”. W 1943 roku „Antek” był dowódcą II plutonu kompanii „Felek” w batalionie „Zośka”. W czerwcu 1944 roku dostał propozycję ratowania trudnych sytuacji. Miał do wybory Łowicz lub Garwolin. Wybrał Łowicz. Nosił pseudonim „Żar”, „Hanka”. Zorganizował w Łowiczu „Szkolenie Młodych Dowódców”.

8 marca 1945 r. dowodził akcją odbicia więźniów z łowickiego więzienia NKWD.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]