Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.

Grudzień
4 grudnia
-
1781 - Mianowanie pierwszego biskupa sufragana łowickiego. Sufragania została utworzona przez Stolicę Apostolską na prośbę prymasa Antoniego Ostrowskiego. Pierwszym biskupem sufraganem został mianowany Gaspar Szajowski. Święcenia biskupie otrzymał w maju 1782 roku w kościele św. Jakuba w Skierniewicach.
-
1780 - Procesja żałobna z kolegiaty łowickiej na nowo założony cmentarz przy kościele św. Leonarda. Procesję prowadził prymas Ostrowski z asystą biskupa Przedwojewskiego i biskupa Garnysza. Uczestniczyli również prałaci, kler diecezjalny i zakonnicy Łowicza. Nowy cmentarz miał służyć obu parafiom łowickim.
-
1895 - Zmarł Ferdynand Eychhorn. Był budowniczym na powiaty łowicki i sochaczewski z siedzibą w Łowiczu. W 1871 roku na zlecenie gminy żydowskiej zaprojektował budynek bóźnicy przy ul. Zduńskiej (zniszczony podczas II wojny światowej).Według jego projektu powstał dworek Kalinowskich na Glinkach (obecnie Al. Sienkiewicza) oraz w 1833 roku murowana neogotycka kaplica na obecnym cmentarzu katedralnym. Zmarł w Łowiczu, pochowany został na cmentarzu ewangelickim.
-
1981 - Osadzenie pierwszych internowanych w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Już dwa tygodnie wcześniej nakazano przygotować w więzieniu 100 wolnych miejsc. Wśród pierwszej grupy internowanych było 10 kobiet (wywiezionych do AŚ Warszawa Grochów). W styczniu 1982 roku w ZK Łowicz przebywało przeszło 180 osadzonych. Ośrodek dla internowanych został rozwiązany w sierpniu 1982 roku.
-
1806 - Napoleon Bonaparte w drodze do Warszawy przejeżdża przez Łowicz. Napoleon entuzjastycznie witany przez mieszkańców miasta zatrzymał się na krótko w kamienicy przy Starym Rynku. Na kamienicy została w 1981 roku umieszczona pamiątkowa tablica.
- 1865 - Ostatnia sesja Kapituły łowickiej. W ramach restrykcji popowstaniowych nastąpiła kasata Kapituły.
-
1819 - Zmarł Rafał Morowicz, bernardyn, kronikarz klasztoru w Łowiczu. Z Łowiczem związany przez 30 lat kapłaństwa, do kasaty klasztoru bernardynów w 1806 roku. W klasztorze był opiekunem biblioteki, poszerzył księgozbiór do 5 tys. książek. Autor "Kroniki klasztoru Bernardynów w Łowiczu" opisującej lata przełomu XVIII i XIX wieku. Po kasacie klasztoru łowickiego przeniesiony do Czerniakowa gdzie zmarł.
-
1411 - Najstarsza wzmianka o kaplicy przy zamku łowickim. W dniu tym Kapituła gnieźnieńska zwracała się do arcybiskupa o przywrócenie utraconych dziesięcin z Błędowa dla ówczesnego kapelana zamkowego Mikołaja Strzeżkowica.
-
1899 - Uroczyste otwarcie kino-teatru "Eos". Kinoteatr wg projektu Zapolskiego wybudowany został przez Aleksandra Schmidta przy ulicy Podrzecznej. Sala obok działalności kulturalnej służyła również jako miejsce zebrań publicznych i wieców. W dniu otwarcia wystawiono sztukę Aleksandra Fredry "Pan Benet". Po spektaklu odbył się uroczysty bal. Wcześniej, w 1879 roku teatr zorganizowała Straż Ogniowa, miescił się przy obecnym Placu Koński Targ.
Opracował Zdzisław Kryściak
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net