Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Wiesław Jan Wysocki
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1950 - )
W 1974 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Teologicznym uzyskał magisterium na podstawie pracy „Martyrologia duchowieństwa w KL Stutthof 1939-1945”. Równolegle studiował filologię polską, którą ukończył na Uniwersytecie Łódzkim w 1978 r.. Absolwent Akademii Teologii Katolickiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Był zaangażowany w podziemnych strukturach „Solidarności” w Łowiczu, kilkakrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa. Należał do współorganizatorów poświęcenia sztandaru „Solidarności” im. Ks. Jerzego Popiełuszki. W 1990 r. był współorganizatorem i przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Łowiczu współpracował jako dziennikarz z tygodnikiem „Kierunki” i „Tygodnikiem Mazowsze”. Współzałożyciel „Nowego Łowiczanina”.

W dorobku naukowym prof. Wysockiego są książki o wielkich postaciach naszej historii np. generale Auguście Emilu Fieldorfie, kardynale Stefanie Wyszyńskim. Jest, również autorem i redaktorem około 30 książek oraz wielu szkiców i artykułów historycznych, w tym również kilku książek o Łowiczu i regionie.

Dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]