Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jeden z największych polskich zespołów artystycznych, założony 1 lipca 1953 r. przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie. Zespół posiada bogaty repertuar, na który składają się wielkie, barwne i dynamiczne widowiska propagujące kulturę wszystkich regionów Polski, koncerty edukacyjne, prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

Przez lata zespół zdobył również wiele nagród, m.in.: Platynową Płytę za album „Karolinka”, Złotą Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, „Skrzydła Merkurego” –  za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na świecie, Nagrodę im. Stanisława Ligonia, Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu , „TOTUS Specjalny 2013”, Medal „Mater Verbi” Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Na te nagrody zapracowało kilka pokoleń pedagogów i młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół nosi miano Ambasadora Polskiej Kultury Narodowej występuje na wielkich światowych scenach, ale także w małych miejscowościach. „Śląsk” prężnie się rozwija poprzez liczne programy koncertowe, konferencje, szkolenia, warsztaty wokalno-taneczne dla szkół oraz wycieczki.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]