Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Park w Arkadii
Park w Arkadii, założony w stylu angielskim w 1778 roku to jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. W parku rozrzuconych jest mnóstwo romantycznych pawilonów m.in. Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Dom Burgrabiego z Łukiem Greckim, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
Zbigniew Stań
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Zbigniew Stań (ur. 1953 r.) znawca i miłośnik folkloru łowickiego, regionalista, pasjonat kultury ludowej. Jest założycielem Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. Jego zbiory prezentowane są w dziesięciu izbach, w których można obejrzeć dawne sprzęty gospodarskie, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego, elementy związane z folklorem Księstwa Łowickiego sięgające często XIX wieku. W jego kolekcji znajdują się unikatowe stroje łowickie. Ciekawym elementem jest zachowany strój żałobny. Pozyskane przez niego przedmioty wielokrotnie otrzymują „drugie życie" i unikają zniszczenia. Swoje zbiory prezentował na wielu wystawach regionalnych. Pan Zbigniew „na żywo" propaguje folklor występując w taneczno-muzycznym Regionalnym Zespole Lipce Reymontowskie.

Zbigniew Stań jest również kolekcjonerem wszelkich pamiątek związanych z literackim i filmowym przedstawieniem „Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta. Jego kolekcja „Reymontianów" jest jedną z najciekawszych w Polsce, przybliża wiele eksponatów, pamiątek, rekwizytów, związanych z najbardziej księżacką powieścią, jaką są „Chłopi" Reymonta, i najbardziej księżackim filmem, jakim jest ekranizacja powieści „Chłopi", w reżyserii Jana Rybkowskiego.

Za swoją działalność Zbigniew Stań był wyróżniony m.in. przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymał też nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury ludowej.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]