Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Trasa 2 (15 km) - Łowicz – Zielkowice – Arkadia – Nieborów – Bednary. Powrót ze stacji PKP Bednary
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Arkadia: romantyczny ogród pełen sztucznych ruin wg projektu m.in. Sz. B. Zuga i H. Ittara (Świątynia Diany Akwedukt Rzymski, Dom Murgrabiego, Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki z Jaskinią Sybilii, Łuk Kamienny zw. Greckim). Park w Arkadii czynny codziennie od 10.00 do zmierzchu.

Nieborów: na początku XVI wieku wzniesiono w Nieborowie gotycko-renesansowy dwór, który przetrwał do końca wieku XVII. Dobra nieborowskie stanowiły wówczas własność rodu Nieborowskich herbu Prawda. W 1694 r. dobra nieborowskie kupił Prymas Polski kardynał Michał Stefan Radziejowski, który wzniósł barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren.

W XVIII wieku dobra często zmieniały właściciela. W 1774 roku Nieborów objął wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwił. Dobra nieborowskie pozostały w rękach Radziwiłłów do lutego 1945 roku, a następnie zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie i Arkadii został Odziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie ze stałą ekspozycją wnętrz z XVIII i XIX w. oraz manufakturą majoliki nieborowskiej (pałac posiada pokoje gościnne, które przeznaczone są dla artystów, literatów, kompozytorów i przedstawicieli nauki) – czynny codziennie w godz. Od 10.00 do 16.00, park od godz. 10.00 do zmierzchu.

Bednary: Wieś przy szlaku kolejowym Warszawa - Poznań. Parafia erygowana w 1357 r., kościół parafialny z 1893 r., wg proj. K. Wojciechowskiego, wyposażenie z XVII-XIX w. W pobliskim Julianowie przydrożna kapliczka - pomnik Legionistów.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]