Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Stanisław Noakowski
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Stanisław Noakowski – (ur. 26 marca 1867 r. w Nieszawie, zm. 1 października 1928 r. w Warszawie) - architekt, malarz, rysownik, historyk sztuki. Uczył się najpierw w szkole realnej we Włocławku (1877-1884) - jego nauczycielem rysunku był Ludwik Bouchard, malarz, krytyk artystyczny i pisarz o sztuce - a później w gimnazjum w Łowiczu (1884-1886).

Studiował architekturę na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1886-1894). W 1895 jako stypendysta Akademii odbył podróż po Europie. Studia - łącznie z wyjazdami na stypendia zagraniczne - zajęły mu 12 lat, do roku 1898. Tuż po otrzymaniu dyplomu rozpoczął starania o stanowisko wykładowcy na Politechnice Warszawskiej, jednak bezskutecznie. Został więc w Rosji i zajął się nauczaniem.

W latach 1899-1918 wykładał historię sztuki i kompozycję w Moskwie. Od 1915 roku członek Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w 1918 r. powołany do Moskiewskiego Kolegium Plastycznego. W Rosji spędził 20 lat. Profesurę na Politechnice otrzymał dopiero w roku 1919 i został jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych wykładowców. Przez trzy lata był dziekanem Wydziału Architektury. Uczył historii architektury nowożytnej.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]