Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Sobota
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Wieś z zachowanym średniowiecznym układem miasta, prawa miejskie do 1870 r. Miejsce potyczki Stefana Czarnieckiego z wojskami szwedzkimi, która zapoczątkowała zbrojny opór i wojnę podjazdową w czasie "potopu" Gotycko-renesansowy kościół z ciekawym sklepieniem kryształowym oraz z dwukondygnacyjnymi nagrobkami Sobockich, Tomasza i Jakuba dworzan oraz Tomasza kanclerza koronnego króla Zygmunta I.

Na cmentarzu drewniany kościółek z XVII w. o konstrukcji zrębowej. Na wzgórzu nad Bzurą neogotycki zamek z XIX w. otoczony parkiem krajobrazowym. W Sobocie urodził się w 1809 r. Artur Zawisza Czarny, uczestnik powstania listopadowego i partyzantki Zaliwskiego, stracony przez władze carskie w 1833 r. w Warszawie.


Zdzisław Kryściak




design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]