Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Papież Jan Paweł II
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Papież 16.X.1978 - 2.IV.2005
Imię i nazwiska papieża Jana Pawła II to Karol Wojtyła. Urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku. Jak każdy papież Jan Paweł II pełnił funkcję apostoła Piotra.

Karol Wojtyła ukończył szkołę podstawową w 1929 roku. Jesienią 1942 roku Ojciec Święty wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego, natomiast pracę kapłańską rozpoczął w Parafii Niegowić koło Bochni w 1948 roku.

Pierwszą mszę prymicyjną Karol Wojtyła odprawił w kaplicy Świętego Leonarda na Wawelu. W 1951 roku Ojciec Święty rozpoczął pracę wykładowcy Katolickiego na Uniwersytecie Lubelskim. Studiował, także na Uniwersytecie w Rzymie nosił nazwę Uniwersytetu Angelicum. Pierwszą w swoim życiu podróż zagraniczną Karol Wojtyła odbył do Rzymu w celu dalszych studiów teologicznych na Uniwersytecie Angelicum i tam otrzymał doktorat. W 1967 roku 29 maja Karol Wojtyła został kardynałem.

W1979 roku Jan Paweł II odbył swoją pierwszą pielgrzymką do Polski. Papież po raz pierwszy brał udział w pierwszym dniu młodzieży w 1984 roku w Rzymie. Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty.

W wielu miejscach, które odwiedził Jan Paweł II, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. Był m.in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię (od roku 1534 Kościół Anglii nie uznaje władzy zwierzchniej Stolicy Apostolskiej). Z pewnością największymi i najbardziej owocnymi podróżami Jana Pawła II są jego pielgrzymki do Polski. W czasie prawie 27-letniego pontyfikatu odwiedził swoją ojczyznę 9 razy. Odbył pielgrzymkę, również do Łowicza- 14 czerwca 1999 roku. Oto słowa z homilii wygłoszone w czasie Mszy Świętej w Łowiczu 14 czerwca 1999r.

27 kwietnia 2014 r. papież Jan Paweł II razem z papieżem Janem XXIII został ogłoszonym świętym Kościoła katolickiego. Uroczystość kanonizacyjna obydwu papieży odbyła się w Watykanie, na Placu Świętego Piotra, który tego dnia zgromadził ogromną liczbę wiernych z całego świata.

„Witaj, ziemio łowicka, ze swoją bogatą historią. To przecież tu, w mieście Łowiczu rezydowali przez wieki arcybiskupi Gnieźnieńscy — Prymasi Polski. Wielu z nich znalazło miejsce wiecznego spoczynku w podziemiach dawnej kolegiaty łowickiej, a dzisiaj katedry. Witaj, ziemio błogosławionej Marii Franciszki Siedliskiej, założycielki zgromadzenia sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu; ziemio błogosławionej Bolesławy Lament — fundatorki zgromadzenia sióstr Świętej Rodziny. Tu także, za sprawą księdza Stanisława Konarskiego, dokonała się reforma szkolnictwa pijarskiego”.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]