Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Oficjalnie Państwowy Zespół Ludowy powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Od 64 lat zespół pełni zaszczytną funkcję Ambasadora Kultury Polskiej na świecie. Swoją działalnością promuje polski folklor, dając rocznie blisko 100 koncertów. Najbardziej rozpoznawalnym kostiumem ludowym, w którym prezentuje się chór zespołu podczas każdego koncertu jest kostium łowicki. W dorobku artystycznym zespołu są opracowania 42 regionów, jednak folklor łowicki wraz z charakterystycznymi melodiami, przyśpiewkami, krokami tanecznymi i grupą strojów pojawia się w każdym koncercie pełnospektaklowym w scenie finałowej („Łowiczanka jestem”). „Mazowsze” to polski folklor, który zdobył uznanie na największych światowych scenach. Mazowsze to prawie 7 tysięcy koncertów dla blisko 18 mln widzów, 23 mln przejechanych kilometrów, 234 zagraniczne trasy koncertowe, 185 odwiedzonych miejscowości w Polsce. „Mazowsze” ma 100 artystów, 21 ton bagażu, 1500 kostiumów i ponad 60 lat doświadczenia. Premierowy występ Zespołu odbył się 6 listopada 1950 roku. Początkowo program artystyczny składał się z piosenek przeplatanych tańcami z centralnej Polski. Już w 1951 roku „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata, zaczynając od wizyty w Rosji. Po trzech latach polskie władze zezwoliły na wyjazd Zespołu za „żelazną kurtynę”. „Mazowsze” zdobyło Paryż 1 października 1954 roku. Sześć lat później przepłynęło Atlantyk.

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Dla tysięcy widzów na całym świecie koncerty „Mazwosza” były pierwszym kontaktem z polską kulturą. Dla licznie rozsianej po całym świecie Polonii były i są wzruszającą chwilą powrotu do kraju lat dziecinnych. Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od ponad pół wieku porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.

Zespół „Mazowsze” otrzymał wiele prestiżowych nagród w kraju i zagranicą m.in.: Specjalna Nagroda na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Sao Paulo za ekspozycję strojów ludowych – 1965 rok, Złoty Medal Ambrozjański - najwyższe odznaczenie Mediolanu – 1970 rok, Srebrny Medal ONZ - USA, New York - 08.02.1973 rok, Medal okolicznościowy za zasługi dla rozwoju folkloru i kultury polskiej – Olsztyn, 17.05.1979 rok, Złota Odznaka za wkład pracy i wysiłek włożony w upowszechnianie polskiej kultury wśród osób niepełnosprawnych - 11.05.1979 rok, Złota Odznaka Towarzystwa "Polonia" - za wybitne osiągnięcia w umacnianiu patriotycznej więzi Polonii z Macierzą - 28.12.1988 rok, Medal za zasługi dla rozwoju kultury na Mazowszu - przyznany przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury - 27.09.1991 rok, Doroczna nagroda Rynków Zagranicznych - "Wybitny Polski Eksporter" - za długoletni eksport polskiej kultury – 1998 rok, Statuetka "Prometeusz" - Nagroda Artystyczna Polskiej Estrady - za najwyższe osiągnięcia artystyczne i twórcze dla sztuki estradowej - 28.02.1999 rok, Statuetka "Złota Muza Polskich Nagrań" - 09.2000 rok, Statuetka "Doroczna Nagroda Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2000" - 16.06.2001 rok, Platynowa Płyta Polskich Nagrań za płytę "Ukochany kraj" - 25.02.2003 rok, Statuetka "Nagroda Programu Satelitarnego TV Polonia za sławienie Polski w świecie" - 02.05.2003 rok, Europejska Nagroda Turystyczna "European Award for tourismous" - od Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej - 03.2004 rok, Wielka Nagroda VI Międzynarodowego Chińskiego Festiwalu Sztuki Ludowej Huangshan-Pekin (statuetka) oraz wyróżnienie za udział w tym wydarzeniu - 07.10.2004 rok, Medal przyznany przez Zarząd Polskiego Radia S.A. z okazji Jubileuszu 80-lecia Polskiej Radiofonii – 22.03.2006 rok.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]