Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Lucjan Zieliński
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1906 - 1991)
„Łan”, "Smuga”, „Wojciech”
Uczęszczał do III LO im. J. Piłsudskiego w Łodzi, które ukończył w 1925 roku. Rozpoczęta jeszcze w szkole średniej działalność w harcerstwie miała wpływ na decyzję o wstąpieniu przez niego do wojska. W 1927 roku zapisał do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowie- Komorowie. Ukończył ją w 1930 r. uzyskując stopień podporucznika. Służbę stałą odbywał w 28 Pułku Strzelców kaniowskich „Dzieci Łodzi” w Łodzi.

W 1933 roku awansował do stopnia porucznika. W latach 1936-1938 był instruktorem w Szkole Podchorążych Wojsk Łączności w Zegrzu. Uczestnik kampanii wrześniowej. Z dniem 1 lipca 1941 roku mianowany został przez komendanta okręgu warszawskiego ZWZ, płk. Alojzego Horaka, komendantem ZWZ w obozie skierniewickim. Na tym stanowisku pozostał do 30 czerwca 1943r. w okresie dwóch lat dowodzenia obwodem doprowadził do scalenia organizacji konspiracyjnych o charakterze wojskowym w Armię krajową.

1 lipca 1943 r. objął dowodzenie nad obwodem Łowicz( kryptonim „Łyska”. Na jego rozkaz wykonywano wyroki na zdrajcach, funkcjonariuszach policji i Gestapo. W 1962 r. został członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Od roku 1967 aktywnie działał jako członek Zarządu Klubu Kombatantów oraz Okręgowej Komisji Historycznej przy Zarządzie Okręgu ZBOWiD w Łodzi.

Był autorem wielu opracowań na temat działań Armii „Łódź” we wrześniu 1939 r. oraz działalności Armii Krajowej w obwodach Skierniewice i Łowicz. Odznaczony m.in. krzyżem walecznych, Złotym Krzyżem z Mieczami.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]