Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Lucjan Zieliński
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1906 - 1991)
„Łan”, "Smuga”, „Wojciech”
Uczęszczał do III LO im. J. Piłsudskiego w Łodzi, które ukończył w 1925 roku. Rozpoczęta jeszcze w szkole średniej działalność w harcerstwie miała wpływ na decyzję o wstąpieniu przez niego do wojska. W 1927 roku zapisał do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowie- Komorowie. Ukończył ją w 1930 r. uzyskując stopień podporucznika. Służbę stałą odbywał w 28 Pułku Strzelców kaniowskich „Dzieci Łodzi” w Łodzi.

W 1933 roku awansował do stopnia porucznika. W latach 1936-1938 był instruktorem w Szkole Podchorążych Wojsk Łączności w Zegrzu. Uczestnik kampanii wrześniowej. Z dniem 1 lipca 1941 roku mianowany został przez komendanta okręgu warszawskiego ZWZ, płk. Alojzego Horaka, komendantem ZWZ w obozie skierniewickim. Na tym stanowisku pozostał do 30 czerwca 1943r. w okresie dwóch lat dowodzenia obwodem doprowadził do scalenia organizacji konspiracyjnych o charakterze wojskowym w Armię krajową.

1 lipca 1943 r. objął dowodzenie nad obwodem Łowicz( kryptonim „Łyska”. Na jego rozkaz wykonywano wyroki na zdrajcach, funkcjonariuszach policji i Gestapo. W 1962 r. został członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Od roku 1967 aktywnie działał jako członek Zarządu Klubu Kombatantów oraz Okręgowej Komisji Historycznej przy Zarządzie Okręgu ZBOWiD w Łodzi.

Był autorem wielu opracowań na temat działań Armii „Łódź” we wrześniu 1939 r. oraz działalności Armii Krajowej w obwodach Skierniewice i Łowicz. Odznaczony m.in. krzyżem walecznych, Złotym Krzyżem z Mieczami.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]