Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Jan Wegner
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1909 - 1996)
Ukończył Państwowe Gimnazjum im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Łowiczu w 1927 roku, następnie studiował historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał magisterium, a następnie doktorat z filozofii.

Od 1945 do 1970 roku pełni funkcję kustosza i następnie Kuratora Oddziału Muzeum Narodowego w Nieborowie, od 1967 wykłada historię kultury i historię Polski w Wojkowej Akademii Politycznej. Był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Jako badacz i popularyzator historii ogłosił szereg cennych i prekursorskich prac dotyczących dziejów Warszawy, Łowicza, Nieborowa i Arkadii.

Badania naukowe łączył ściśle z potrzebą ich upowszechniania co znajdowało szczególny wyraz w popularyzowaniu historii Łowicza poprzez liczne wykłady i prelekcje oraz przewodniczenie pracom Rady Naukowej Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych.. Jego praca w wielu organizacjach społecznych przyczyniła się do zachowania i utrwalenia spuścizny historycznej Łowicza i regionu.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]