Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Jan Puk
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Jan Puk urodził się 19 maja 1940 r. w Woli Rusinowskiej (woj. podkarpackie). Od najmłodszych lat pomagał ojcu strugać drewniaki i drobne sprzęty gospodarcze. W wieku siedmiu lat rozpoczął edukację szkolną, najpierw w rodzinnej wiosce, następnie w szkołach w Lipnicy i Furmanach. W 1959 r. założył rodzinę, przeprowadził się do Trześni, rodzinnej miejscowości żony. Codzienne obowiązki godził z pracą zawodową na kolei. Praca oraz obowiązki rodzinne nie przeszkodziły mu w realizacji licznych pasji - rzeźbieniu w drewnie, pisaniu wierszy, kronik czy artykułów o życiu dawnych mieszkańców lasowiackich wsi.

Życie codzienne „Lasowiaków” stanowi jeden z czterech nurtów rzeźbiarskich artysty, tj. prac o tematyce sakralnej, świeckiej oraz fenomenalnych zabawek ludowych (ruchomych i statycznych).

W drewnie utrwala dawną architekturę, przedstawia mieszkańców wsi w trakcie wykonywania różnorodnych zajęć. Wśród świeckich tematów dominują postacie historyczne związane z dziejami narodu polskiego (Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko itp.). Bogaty asortyment zabawek ludowych stanowi odzwierciedlenie licznych inwencji twórczych artysty. Zastosowanie różnorodnych technik stylistycznych, w tym skomplikowanych mechanizmów ruchomych, w całości wykonanych z drewna nadaje pracom wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich, kolekcjach prywatnych, eksponowane są na wystawach muzealnych. Możemy je podziwiać również w domu rzeźbiarza.

Za działalność zawodową, społeczną i twórczą Jan Puk uhonorowany został wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi, m.in. Stypendium Twórczym Wojewody Tarnobrzeskiego, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Odznaką Honorową - Za Zasługi dla Oświaty, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]