Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Jan Puk
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Jan Puk urodził się 19 maja 1940 r. w Woli Rusinowskiej (woj. podkarpackie). Od najmłodszych lat pomagał ojcu strugać drewniaki i drobne sprzęty gospodarcze. W wieku siedmiu lat rozpoczął edukację szkolną, najpierw w rodzinnej wiosce, następnie w szkołach w Lipnicy i Furmanach. W 1959 r. założył rodzinę, przeprowadził się do Trześni, rodzinnej miejscowości żony. Codzienne obowiązki godził z pracą zawodową na kolei. Praca oraz obowiązki rodzinne nie przeszkodziły mu w realizacji licznych pasji - rzeźbieniu w drewnie, pisaniu wierszy, kronik czy artykułów o życiu dawnych mieszkańców lasowiackich wsi.

Życie codzienne „Lasowiaków” stanowi jeden z czterech nurtów rzeźbiarskich artysty, tj. prac o tematyce sakralnej, świeckiej oraz fenomenalnych zabawek ludowych (ruchomych i statycznych).

W drewnie utrwala dawną architekturę, przedstawia mieszkańców wsi w trakcie wykonywania różnorodnych zajęć. Wśród świeckich tematów dominują postacie historyczne związane z dziejami narodu polskiego (Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko itp.). Bogaty asortyment zabawek ludowych stanowi odzwierciedlenie licznych inwencji twórczych artysty. Zastosowanie różnorodnych technik stylistycznych, w tym skomplikowanych mechanizmów ruchomych, w całości wykonanych z drewna nadaje pracom wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich, kolekcjach prywatnych, eksponowane są na wystawach muzealnych. Możemy je podziwiać również w domu rzeźbiarza.

Za działalność zawodową, społeczną i twórczą Jan Puk uhonorowany został wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi, m.in. Stypendium Twórczym Wojewody Tarnobrzeskiego, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Odznaką Honorową - Za Zasługi dla Oświaty, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]