Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Jan Kołaczyński
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1909 - 2002)
Dziennikarz, absolwent łowickiego gimnazjum im. Ks. Poniatowskiego. Wolne chwile poświęcał pracy społecznej na odcinku kulturalno- oświatowym we wszystkich ośrodkach studenckich w Warszawie.

W 1953 roku rozpoczął pracę jako redaktor w Państwowym Wydawnictwie Rolniczym i Leśnym, a następnie w redakcji „Gospodyni”, organie prasowym kobiet wiejskich. W tym czasopiśmie o zasięgu krajowym często zamieszczał artykuły propagujące Łowicz i Ziemię Łowicką. Ukazywał w nich piękno naszej ziemi, folklor i kulturę.

W1958 roku wraz z innymi osobami zorganizował Spółdzielnię Mieszkaniową „Niedźwiadek” w Ursusie. W której pracował społecznie pełniąc funkcje do Przewodniczącego Rady Nadzorczej włącznie.

Jest szczególnym miłośnikiem Ziemi Łowickiej. W 1968 roku wstąpił do Towarzystwa Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej. Z okazji „ Dni Łowicza” i Ziemi Łowickiej zredagował jednodniówkę Pt. „Ziemia Łowicka”. Był redaktorem kilku biuletynów informujących o Łowiczu i Ziemi Łowickiej oraz zgłosił wniosek o wydawanie periodyku „Roczniki Łowickie”.

Jan Kołaczyński za aktywną pracę zawodową oraz za działalność społeczną otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień. Za całość działalności społecznej na terenie miasta Łowicza Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało Mu odznakę: „Zasłużony Działacz Kultury”.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]