Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
Henryka Lus
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Henryka Lus ur. 11.11.1940 r. w Błędowie w rodzinie z wieloletnią tradycją wycinankarską. Od 1969 roku mieszka w Łowiczu. Swoje umiejętności przejęła od swojej ciotki Jadwigi Klimkiewicz, siostry babci i Marianny Pietrzak – siostry mamy. W wieku 16 lat zaczęła z mamą robić dzbanuszki z kurzych wydmuszek oraz wycinanki na skup. W 1956 roku w Łowiczu został ogłoszony konkurs, w którym brała udział wykonując tasiemkę i wydmuszki. Za wycinanki, które wykonała otrzymała nagrodę z Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1958 roku została przyjęta do Sztuki Łowickiej, gdzie chałupniczo wykonywała wszystkie rodzaje wycinanek i w ten sposób przepracowała w zakładzie 36 lat. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych dołączyła 29.04.1981 roku. Brała udział w cepeliadach, jarmarkach, kiermaszach oraz targach w: Łowiczu, Kutnie, Skierniewicach, Sannikach, Łodzi, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Łącku, Kazimierzu Dolnym, Paryżu, Lyonie, Szwecji i Niemczech. Często prezentuje sposób wycinania dla dzieci i dorosłych w muzeach m.in. w Muzeum w Łowiczu, Maurzycach, Toruniu oraz w szkołach (w Łowiczu, Warszawie, Łodzi, Kartuzach, Józefowie koło Otwocka). W 1967 roku została delegowana przez Sztukę Łowicką i Polską Izbę Handlu Zagranicznego do domu towarowego Au Sprintem w Paryżu na wystawę i sprzedaż polskich wyrobów rękodzielniczych, natomiast w 1987 roku przez Orbis i Sztukę Łowicką na międzynarodowe targi turystyczne w Lyonie.


Wykonane przez Panią Henrykę Lus wycinanki można oglądać w muzeach m. in. w Łowiczu, Warszawie, Toruniu, Japonii, w centrum kultury w Bydgoszczy, w archiwum amerykańskiego ośrodka sztuk ludowych w USA. W 2011 roku była współuczestniczką w wykonywaniu największej łowickiej wycinanki, a w 2014 roku w wykonaniu największej łowickiej tasiemki. Od 2013 roku brała udział w projektach kalendarzy. Wykonana przez Panią Henrykę Lus wycinanka została wybita przez Mennicę Polską na medalu okolicznościowym z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Uczestniczyła w wielu konkursach zdobywając nagrody i dyplomy:
  • Dyplom z zdobycie I miejsca we współzawodnictwie pracy w 1977 r.
  • II nagroda w konkursie: „Rękodzieło regionu łowickiego” w 2001 r. organizowanym przez Zarząd Fundacji Cepelia, Polską Sztukę i Rękodzieło w Warszawie i dyrektora Muzeum w Łowiczu.
  • Dyplom za zajęcie I miejsca w konkursie „Wycinanka Łowicka Pamiątką z Polski” organizowanym przez Muzeum w Łowiczu i Polską Fundację Kulturalno-Oświatową z Orlando w USA w 2004 roku.
  • Dyplom za zajecie I miejsca w konkursie rękodzieło regionu łowickiego w 2009 roku pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.
  • Dyplom za przepracowanie 25 lat w spółdzielni pracy rękodzieła ludowego i artystycznego Sztuka Łowicka w Łowiczu
Za swoją działalność odznaczona została: Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony dla Cepelii, odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrnym Krzyżem Zasługi.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]