Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Genowefa Mastalska
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1910 - 1990)
Ukończyła szkołę powszechną i Gimnazjum Żeńskie im. J. u. Niemcewicza w Łowiczu, a następnie Seminarium Nauczycielskie im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu w 1932 roku. W 1935 roku została komendantką Hufca Łowickiego Harcerek. We wrześniu 1939 roku wraz z podległymi jej harcerkami organizowała pomoc na dworcu kolejowym. Dostarczały żołnierzom żywność, pomagały rannym, oddawały ostatnią posługę zabitym.

Po zakończeniu działań wojennych druhna Genowefa Mastalska poszła do szpitala jako instrumentariuszka i pielęgniarka. W październiku 1939 roku razem ze swoimi harcerkami organizowała podziemne struktury harcerskie. Została zaprzysiężona (ps. „Teresa”) do konspiracyjnej pracy w Wojskowej Służbie Kobiet.

Za działalność konspiracyjną dnia 1 listopada 1944 roku została awansowana do stopnia podporucznika. Swoimi przekonaniami i działaniem nie odpowiadała nowej „ludowej” władzy. Ostrą „nagonkę” na komendantkę bezpieka zaczęła już w 1946 roku. Została zatrzymana pod zarzutem „więzienia złej, zatrutej mąki” i o „próbę zatrucia młodzieży”. Stanęła przed sądem, ale została zwolniona od zarzutów sabotażu.

Pracowała jako nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1, a także jako wychowawczyni Liceum Pielęgniarskiego i Ogólnokształcącego. Odznaczona wieloma odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wojnie prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]