Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Eugeniusz Strycharski
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Eugeniusz Strycharski (ur. 1947 r.), syn znanego w regionie łowickim muzyka, Mariana Strycharskiego. Od najmłodszych lat, pod okiem taty uczył się gry na skrzypcach i akordeonie. Ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Kutnie. Te uwarunkowania i niewątpliwy talent, sprawiły, że wyróżnia Go wyjątkowa wrażliwość muzyczna oraz wyczucie tradycyjnej muzyki regionu.

Jest nauczycielem gry na instrumentach muzycznych w Społecznym Ognisku Muzycznym w Łowiczu. Od 1999 r. prowadzi klasę folkloru, której absolwenci występują w młodzieżowych i dorosłych kapelach ludowych. W tym samym roku zainicjował działalność Łowickiego Towarzystwa Muzycznego im. Mikołaja Zieleńskiego, aktywnie popularyzującego muzykę na terenie Łowicza.

Od 2001 r. był kierownikiem artystycznym i muzycznym Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego Koderki. W tym czasie zespół odnosił liczne sukcesy. Zespół z powodzeniem koncertuje w kraju na największych festiwalach folklorystycznych i za granicą. Jest współautorem i konsultantem muzycznym wydania płyt CD z muzyką ludową regionu łowickiego oraz konsultantem przy zbiórce publicznej archiwalnych fotografii do wydawnictwa „Łowicki Folklor Muzyczny - antologia pieśni i melodii instrumentalnych". W 2001 r. założył Łowicką Orkiestrę Kameralną, którą tworzą łowiczanie w różnym wieku.

Poza talentem i pracowitością odznacza się niezwykłą życzliwością, skromnością i kulturą osobistą, cieszy się autorytetem i szacunkiem u swoich wychowanków. Pan Eugeniusz jest dla nich „Panem Gieniem" i to od Jego imienia nazwali swoje kapele „Gienialna" i „Gieńczoki" co świadczy o szczególnej sympatii dla mistrza i bliskich serdecznych relacjach.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]