Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Danuta Kasprzak
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Danuta Kasprzak ur. 19.07.1939 r. w miejscowości Garki, w której mieszka do dziś. Danuta Kasprzak kultywuje sztukę haftu nasuwanego między innymi poprzez organizowanie festiwali i warsztatów tematycznych, spotkań, wystaw, uroczystości ludowych oraz w ramach prowadzonego przez siebie prywatnego Muzeum Etnograficznego. Jej działania służą upowszechnianiu zanikających, tradycyjnych form twórczości ludowej, dokumentowaniu i ochronie dziedzictwa kultury, przekazywaniu tradycji hafciarskiej młodym pokoleniom. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1991 roku. Jeszcze przed wstąpieniem do organizacji została wyróżniona Nagrodą Kolberga za haft nasnuwany Wielkopolski. W latach 1960-1970 miała swoje własne wystawy oraz wernisaże, a jej prace sprzedawane były w Cepeliach. W 1970 roku utworzyła w domu rodzinnym w Garkach „Izbę Pamięci”, w której gromadziła instrumenty muzyczne oraz urządzenia i przyrządy używane w gospodarstwie domowym w historycznych czasach na wsi wielkopolskiej. Dopełnieniem były jej prywatne zbiory, w których m.in. znajdowały się prace z haftem nasnuwanym. Przez kolejne lata (1970-1990) organizowała wiele spotkań, wystaw i uroczystości ludowych, ucząc im zapoznając okoliczną ludność z tradycją haftu nasnuwanego. W 1996 roku pani Danuta otworzyła prywatne Muzeum Etnograficzne. Zadaniem jego było upowszechnianie zanikającej twórczości ludowej, dokumentacja i ochrona dziedzictwa kultury ludowej, przekazywanie tradycji młodym pokoleniom oraz ochrona unikalnych umiejętności poprzez prowadzenie warsztatów haftu snutkowego.


W 2000 roku pani Danuta otrzymała półroczne stypendium z MKiDN na upowszechnianie haftu nasnuwanego wśród dzieci w szkole podstawowej we wsi Garki. Natomiast w 2003 roku założyła Fundację im. Św. Rity na rzecz Muzeum Ziemi Garkowskiej. Od tego momentu cyklicznie co roku organizowane są warsztaty haftu. W zajęciach biorą udział dzieci i młodzież z calem gminy. Dopełnieniem tego są coroczne festiwale, w których biorą udział zespoły folklorystyczne, muzyczne, taneczne oraz hafciarki prezentujące swoją twórczość – haft nasnuwany. W 2006 roku na cześć 10-lecia Muzeum Etnograficznego warsztaty haftu nasuwanego odbyły się dwukrotnie, natomiast w 2008 roku fundacja zmieniła nazwę na Fundację św. Rity na rzecz Europejskiego Centrum – Muzeum Haftu Dziedzictwa Narodowego na Ziemi Garkowskiej.

W 2010 roku pani Danuta otrzymała po raz kolejny półroczne stypendium z MKiDN na upowszechnianie haftu nasnuwanego. Pozwoliło to na kontynuowanie z większą częstotliwością prowadzonych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Pani Danuta została odznaczona wyróżnieniami przez Burmistrza Gminy, a podczas inauguracji Roku Kulturalnego Powiatu Ostrowskiego otrzymała honorowy tytuł „Mistrza Kultury Powiatu Ostrowskiego” za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2014 roku otrzymała wyróżnienie z Gminy Odolanów w kategorii „Osobowość roku”. Natomiast w 2015 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Podsumowując, do najważniejszych osiągnięć pani Danuty należy przede wszystkim wspieranie lokalnej kultury i dziedzictwa narodowego, przekaz tradycji ludowej lokalnej społeczności, szczególnie młodemu pokoleniu, kultywowanie sztuki haftu poprzez prowadzenie muzeum, organizację festiwali i warsztatów, upowszechnianie zanikających form twórczości artystyczno-użytkowej oraz wielopokoleniowa integracja lokalnego społeczeństwa.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]