Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Czesława Kaczyńska
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Czesława Kaczyńska urodzona 15.08.1943 r. w Strzałkach w kurpiowskiej rodzinie Staśkiewiczów, słynącej w regionie z uzdolnień artystycznych. Mając 10 lat wykonała pierwszą samodzielną pracę. W wieku 14 lat odniosła swój pierwszy sukces-zdobyła główną nagrodę w konkursie, w którego jury zasiadał zasłużony badacz regionu Kurpiów - Adam Chętnik. Jest jedną z nielicznego grona artystek kurpiowskich, które podtrzymując tradycję cięcia papieru, przyczyniły się do jej rozpowszechnienia, a w efekcie do uczynienia z niej rozpoznawalnego produktu regionalnego. Czesława Kaczyńska poza wycinanką wykonuje także pieczywo obrzędowe, haft, koronkę, palmy, bibułowe bukiety, kierce, pisanki, ozdoby choinkowe i zabawki. Wielokrotnie była nagradzana w konkursach organizowanych przez muzea, stowarzyszenia i instytucje samorządowe. Czesława Kaczyńska brała udział w wielu przedsięwzięciach, prezentując swoje osiągnięcia podczas targów, jarmarków, kiermaszów, festynów i innych imprez w kraju oraz poza jego granicami. Współpracuje z licznymi instytucjami, stowarzyszeniami czy zespołami. Sprawuje szóstą kadencję funkcji prezesa Oddziału Kurpiowskiego STL w Ostrołęce. W 2007 roku, z jej inicjatywy, utworzone zostało Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich, w którym sprawuje funkcję prezesa.

Pani Czesława posiada: Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal „Za zasługi dla Regionu Kurpiowskiego z okazji 10-lecia związku”, Medal „Zasłużony dla Cepelii”, Medal Pamiątkowy PRO MASOVIA, Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medal z okazji 60-lecia „Cepelii”, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal „Za zasługi dla Regionu Kurpiowskiego”z okazji 20-lecia związku. 


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]