Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Czesław Kocemba
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Czesław Kocemba (1946-2018 ) Jego wuj (brat matki) był skrzypkiem ludowym, a ojciec i babcia chętnie śpiewali. Już jako mały chłopiec miał zadatki na muzykanta, co potwierdził słynny mistrz harmonista łowicki – Konstanty Kędziora z Polesia. Czesław Kocemba rozpoczął u niego naukę metodą tradycyjną – beznutową (pamięciową). Początkowo grał na „pierzawkach” (podczas darcia pierza), później na zabawach, pograjkach i weselach. W tym czasie grał na harmonii trzyrzędowej, następnie 120-basowej.

Od lat 70. do końca lat 90. XX w. grał w kapelach działających przy miejscowych zespołach folklorystycznych. Jego repertuar wypełniały łowickie melodie taneczne wykonywane w stylu i specyfice muzyki łowickiej z charakterystyczną powściągliwością i swoistym wyczuciem tempa rubato (zmiany akcentuacyjne w ramach taktu, frazy). Był to niezwykle bogaty repertuar od najwolniejszych kujawiaków do żwawych oberków. W zestawie Jego utworów były również chodzone łowickie marsze oraz nowsze melodie – walczyki, tanga, fokstroty.

Z kapelą swego imienia brał udział w przeglądach folklorystycznych na terenie woj. łódzkiego. W roku 2005 Kapela Czesława Kocemby wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i otrzymała tam II nagrodę.

W 2017 r. zdobyła główną nagrodę festiwalu – Basztę. W ostatnich latach życia ciężko chorował, jednak powrócił do gry dzięki zamiłowaniu do muzyki łowickiej i wsparciu swoich uczniów, rodziny i przyjaciół.

Czesław Kocemba był człowiekiem wielkiego hartu ducha, który umiłował muzykę ludową i ziemię łowicką. Kochał to, co robił i cieszyło go zainteresowanie jego muzyką. Bardzo chciał przekazać ją innym, by nie zatraciła swego kształtu i łowickiego charakteru.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]