Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
ks. bp. prof. dr hab. Andrzej Franciszek Dziuba
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Urodzony 10 października 1950 r. w Pleszewie (archidiecezja gnieźnieńska). Tam też ukończył Liceum. Studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie 21 czerwca 1975 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymał święcenia kapłańskie, oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Następnie przez rok jako wikariusz i katecheta pracował w parafii Łobżenica. Studia specjalistyczne kontynuował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał doktorat, a następnie w Accademia Alfonsiana w Rzymie oraz Universita Italiana per Stranieri w Perugii.

Od 1997 roku jest profesorem zwyczajnym teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie Kierownik Katedry Historii Teologii Moralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dyscypliny KBN: nauki teologiczne, nauki historyczne. Napisał szereg książek i ponad tysiąc artykułów na temat katolickiej nauki społecznej, teologii moralnej, historii Kościoła i etyki.

Przez 17 lat był związany z kard. Józefem Glempem - najpierw jako jego sekretarz i kapelan, a następnie jako kierownik Sekretariatu Prymasa Polski. Kapelan konwentualny „Ad honorem" Zakonu Maltańskiego. Mianowany biskupem łowickim 27 marca 2004 r. Konsekrowany 22 maja 2004 r. w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Tego dnia odbył się również uroczysty ingres w katedrze łowickiej. Zawołanie biskupie: "Soli Deo".

Żywo zainteresowany sprawami Kościoła łowickiego i miasta Łowicza. Z troską angażuje się w szereg działań, mających na celu dbałość o dziedzictwo i kulturę Ziemi Łowickiej. Od 14 marca 2007 pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski.

Hobby to: kultury prekolumbijskie, turystyka, historia.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]