Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
ks. bp. prof. dr hab. Andrzej Franciszek Dziuba
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Urodzony 10 października 1950 r. w Pleszewie (archidiecezja gnieźnieńska). Tam też ukończył Liceum. Studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie 21 czerwca 1975 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymał święcenia kapłańskie, oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Następnie przez rok jako wikariusz i katecheta pracował w parafii Łobżenica. Studia specjalistyczne kontynuował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał doktorat, a następnie w Accademia Alfonsiana w Rzymie oraz Universita Italiana per Stranieri w Perugii.

Od 1997 roku jest profesorem zwyczajnym teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie Kierownik Katedry Historii Teologii Moralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dyscypliny KBN: nauki teologiczne, nauki historyczne. Napisał szereg książek i ponad tysiąc artykułów na temat katolickiej nauki społecznej, teologii moralnej, historii Kościoła i etyki.

Przez 17 lat był związany z kard. Józefem Glempem - najpierw jako jego sekretarz i kapelan, a następnie jako kierownik Sekretariatu Prymasa Polski. Kapelan konwentualny „Ad honorem" Zakonu Maltańskiego. Mianowany biskupem łowickim 27 marca 2004 r. Konsekrowany 22 maja 2004 r. w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Tego dnia odbył się również uroczysty ingres w katedrze łowickiej. Zawołanie biskupie: "Soli Deo".

Żywo zainteresowany sprawami Kościoła łowickiego i miasta Łowicza. Z troską angażuje się w szereg działań, mających na celu dbałość o dziedzictwo i kulturę Ziemi Łowickiej. Od 14 marca 2007 pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski.

Hobby to: kultury prekolumbijskie, turystyka, historia.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]