Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
6 maja 2015
30 osobowa delegacja Urzędu Miejskiego w Łowiczu, wzięła udział w uroczystościach 750-lecia miasta Colditz. To jedno z miast partnerskich Łowicza, leżące w środkowowschodnich Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym i powiecie Lipsk nad rzeką Muldą. Udział Łowiczan w jubileuszu w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2015 r. podyktowany był zaproszeniem otrzymanym od burmistrza Colditz Matthiasa Schmiedela.
Skład łowickiej delegacji tworzyli: zastępca burmistrza Łowicza Bogusław Bończak, radni miejscy Krzysztof Olko i Jakub Wolski, pracownik wydziału promocji łowickiego ratusza Jacek Rybus, twórczyni ludowa Anna Staniszewska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich ze Strzelcewa Zofia Mycka oraz młodzież Zespołu Ludowego „Koderki” z choreograf Katarzyną Polak i instruktorem śpiewu Ewą Smerecką. Tłumaczem grupy była Monika Kleczyńska nauczycielka I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.

Po przybyciu na miejsce Łowiczanie zostali zakwaterowani na zamku Colditz w którym obecnie mieści się muzeum i dom wycieczkowy. Podczas pobytu w Colditz wzięli udział w szeregu wydarzeń towarzyszącym jubileuszowi m.in. w paradzie świateł, pokazie sztucznych ogni i uroczystej gali z okazji 750-lecia miasta.

Zespół Ludowy „Koderki” wystąpił pięciokrotnie, choć początkowo planowano tylko jeden 15 min. występ. Młodzież zaprezentowała tańce łowickie, krakowskie i śląskie podczas Festynu Strażackiego, gali jubileuszowej, nad rzeką Muldą, na rynku głównym miasteczka oraz w Domu Pogodnej Starości. Widownię zachwyciły barwne łowickie stroje, przyśpiewki i tańce. Taki rodzaj zespołów stanowi bowiem w Niemczech coś zupełnie niespotykanego.

W jubileuszu oprócz Łowicza wzięły udział także inne delegacje partnerskich miast Colditz: Sankt Stefan im Gailtal z Austrii, Holwickede in Nordrhein – Westfalen i Ochsenfurt in Mainfranken w Niemczech.

W drodze powrotnej do Łowicza na chwilę zatrzymano się w Dreźnie, aby zobaczyć starówkę tego niezwykle pięknego miasta.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]