Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
6 maja 2015
30 osobowa delegacja Urzędu Miejskiego w Łowiczu, wzięła udział w uroczystościach 750-lecia miasta Colditz. To jedno z miast partnerskich Łowicza, leżące w środkowowschodnich Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym i powiecie Lipsk nad rzeką Muldą. Udział Łowiczan w jubileuszu w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2015 r. podyktowany był zaproszeniem otrzymanym od burmistrza Colditz Matthiasa Schmiedela.
Skład łowickiej delegacji tworzyli: zastępca burmistrza Łowicza Bogusław Bończak, radni miejscy Krzysztof Olko i Jakub Wolski, pracownik wydziału promocji łowickiego ratusza Jacek Rybus, twórczyni ludowa Anna Staniszewska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich ze Strzelcewa Zofia Mycka oraz młodzież Zespołu Ludowego „Koderki” z choreograf Katarzyną Polak i instruktorem śpiewu Ewą Smerecką. Tłumaczem grupy była Monika Kleczyńska nauczycielka I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.

Po przybyciu na miejsce Łowiczanie zostali zakwaterowani na zamku Colditz w którym obecnie mieści się muzeum i dom wycieczkowy. Podczas pobytu w Colditz wzięli udział w szeregu wydarzeń towarzyszącym jubileuszowi m.in. w paradzie świateł, pokazie sztucznych ogni i uroczystej gali z okazji 750-lecia miasta.

Zespół Ludowy „Koderki” wystąpił pięciokrotnie, choć początkowo planowano tylko jeden 15 min. występ. Młodzież zaprezentowała tańce łowickie, krakowskie i śląskie podczas Festynu Strażackiego, gali jubileuszowej, nad rzeką Muldą, na rynku głównym miasteczka oraz w Domu Pogodnej Starości. Widownię zachwyciły barwne łowickie stroje, przyśpiewki i tańce. Taki rodzaj zespołów stanowi bowiem w Niemczech coś zupełnie niespotykanego.

W jubileuszu oprócz Łowicza wzięły udział także inne delegacje partnerskich miast Colditz: Sankt Stefan im Gailtal z Austrii, Holwickede in Nordrhein – Westfalen i Ochsenfurt in Mainfranken w Niemczech.

W drodze powrotnej do Łowicza na chwilę zatrzymano się w Dreźnie, aby zobaczyć starówkę tego niezwykle pięknego miasta.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]