Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 kwietnia 2017
Na terenie muszli koncertowej w parku Błonia w Łowiczu, 23 kwietnia 2017 r. odbyły się piąte Targi Pszczelarskie „Wiosna w Pasiece”. Impreza co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, działających w branży pszczelarskiej, jak również odwiedzających targi. Nie inaczej było i tym razem. Chociaż pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, Ci którzy zdecydowali się wziąudział w targach z pewnością tego nie żałowali.
Targi rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą msza święta odprawioną w intencji pszczelarzy w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaja w Łowiczu. Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz Robert Kwatek. Następnie pszczelarze przy dźwiękach orkiestry miejskiej przeszli na muszlę koncertową w parku Błonia, gdzie odbywała się dalsza część imprezy.

W pochodzie szły poczty sztandarowe m.in. Mazowieckiego Związku Pszczelarzy, Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu (organizatora imprezy), Koła Pszczelarzy z Grodziska Mazowieckiego i Koła Pszczelarzy Wrzącej.

W części oficjalnej targów znalazły się podziękowania skierowane przez Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu Marka Boroskiego do wszystkich współorganizatorów imprezy. Na wniosek Koła Pszczelarzy w Łowiczu jeden z hodowców został uhonorowany statuetką ks. dr Jana Dzierżonia. Przyznawana jest ona osobom szczególnie zasłużonych dla polskiego pszczelarstwa.

Kolejnym punktem programu był występ dzieci z Przedszkola nr 3 „Pszczółka Maja”. Za przedstawienie pt. „Tajemniczy zakątek pszczółki Mai” organizatorzy podziękowali maluchom i opiekunom słodkim upominkiem w postaci słoiczka miodu. Podczas imprezy można było wysłuchania wykładu mgr. Inż. Cezarego Kruka z Puław. Prelekcje zatytułowane były: „ Wiosenna pielęgnacja rodzin pszczelich”, „Poddawanie matek pszczelich”, „Syndrom masowych upadków rodzin pszczelich”.

W targach, które zorganizowano wzięło udział 40 wystawców. Wśród nich byli również producenci uli, sprzętu pszczelarskiego i odzieży ochronnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z miodem pozyskiwanym prosto z pasieki o różnych odmianach, z możliwością jego degustacji. Swoim zapachem i formą urzekały przechodniów także świece ozdobne i kosmetyki przygotowane na bazie produktów pszczelich, a także miodne obwarzanki.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]