Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 września 2023
Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu zakończyła realizację projektu pn. „Wokół „Nad Niemnem’ - działania biblioteki miejskiej w Łowiczu popularyzujące literaturę pozytywizmu”, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.
Zadanie przewidywało realizację działań popularyzujących literaturę pozytywizmu oraz powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem", która w 2023 r. została wybrana jako lektura Narodowego Czytania. Projekt był skierowany do szerokiego grona odbiorów - mieszkańców Łowicza i regionu, dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami.

W ramach zadania odbyły się prelekcje poświęcone literaturze okresu pozytywizmu oraz wydarzeniom powstania styczniowego na ziemi łowickiej. Prowadzili je Elżbieta Skoneczna, polonista, długoletni dyrektor I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu oraz Zdzisław Kryściak, historyk, regionalista, przewodnik PTTK. Spotkania te odbyły się w siedzibie biblioteki, a także w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju, Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu.

Z kolei w ruinach zamku prymasowskiego 9 września 2023 r. wystawiony został spektakl nawiązujący do treści „Nad Niemnem" w wykonaniu uczniów Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 7 w Łowiczu. Spektakl ten został ponownie zaprezentowany w siedzibie szkół pijarskich oraz w Szkole Podstawowej nr 7 w Łowiczu. Wydarzenia organizowane w ramach realizowanego przez bibliotekę miejską projektu spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Łowicza.

Dyrektor i pracownicy biblioteki dziękują za współpracę partnerom: Pijarskim Szkołom Królowej Pokoju w Łowiczu, Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II z oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu, Łowickiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku oraz Królewskiej Fabryce na Zamku w Łowiczu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]