Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 czerwca 2016
Łowicka jednostka penitencjarna jest jedną z czterdziestu w skali kraju, oraz jedną z trzech w okręgu łódzkim, w której ma powstać hala produkcyjna w ramach programu Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie zatrudniania skazanych.
Właśnie zaczęły się prace koncepcyjne dotyczące budowy hali w łowickim więzieniu. Trwa też poszukiwanie kontrahenta, który zdecydowałby się na uruchomienie produkcji na terenie ZK w Łowiczu.

Podstawą uruchomienia ministerialnego programu jest m.in. ograniczenie wydatków na utrzymanie osadzonych, które średnio wynosi 3150 zł miesięcznie, poczucie sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej w społeczeństwie, resocjalizacyjny i readaptacyjny charakter pracy, którą obecnie ma 1/3 ogółu osadzonych w Polsce.

Program pracy więźniów składa się z trzech filarów:
  1. Program budowy 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych,
  2. Rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów,
  3. Ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.
Pierwszy filar zakłada budowę w latach 2016-2023, 40 hal przemysłowych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować więźniowie. Drugi filar polega na rozszerzeniu zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów. Obecnie więźniowie mogą wykonywać na rzecz samorządów jedynie prace porządkowe. Wprowadzenie nowej regulacji pozwoli samorządom na uzyskanie wsparcia więźniów przy wykonywaniu wszelkich zadań samorządu, o ile będą je wykonywały podmioty wskazane w odpowiednim przepisie. Ostatni filar dotyczy wprowadzenia większych ulg dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają więźniów.

O wyborze łowickiej jednostki penitencjarnej do rządowego programu zdecydowała m.in. dobra lokalizacja, rezerwy terenowe na których mogłaby powstać taka hala oraz wieloletnie doświadczenie w zatrudnianiu skazanych przez różne podmioty gospodarcze i samorządowe. - To duże wyróżnienie dla naszej jednostki i kadry w niej pracującej. Świadczy to też o zaufaniu jakim nas obdarzono w oparciu o dotychczasowe wyniki w zatrudnianiu osadzanych – mówi dyrektor ZK w Łowiczu ppłk Krzysztof Sznicer, który powołał zespół mający wdrażać ministerialny plan w warunkach łowickiej jednostki penitencjarnej. Obecnie pracuje w niej ogółem 30 procent populacji osadzonych, w tym 43 skazanych poza terenem zk, a 126 na terenie więzienia.

Uruchomienie hali produkcyjnej da możliwość zatrudnienia przede wszystkim skazanych, którzy z uwagi na charakter popełnionych przestępstw nie mogą pracować poza terenem jednostki. W pierwszej kolejności do pracy kierowani będą skazani posiadający zobowiązania alimentacyjne oraz inne zobowiązania finansowe.

Tekst ppor. Robert Stępniewski – rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]