Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Blog - Newsy
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 maja 2018
W sobotnie słoneczne południe 12 maja 2018 r. 36-osobowa grupa słuchaczy Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i mieszkańców Łowicza wzięła udział w III Łowickim Marszu Nordic Walking organizowanym przez Stowarzyszenie ŁUTW i Burmistrza Miasta Łowicza. Przemarsz nad Bzurą zakończył się przed godz. 15.00, po czym piechurzy wzięli udział w Pikniku Europejskim.
Spotkanie uczestników III Łowickiego Marszu Nordic Walking odbyło się w parku Błonie przy pomniku Trzech Narodów o godz. 13.00, gdzie odbywały się zapisy i rozdawano okolicznościowe naklejki. Nim wyruszono na trasę, najpierw posadzono drugie już drzewko od Stowarzyszenia ŁUTW – tym razem intencją było upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W jego zasadzeniu razem z prezesem ŁUTW Bożeną Wójt udział wzięli m.in. Tadeusz Żaczek – prezes Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i burmistrz Krzysztof Jan Kaliński, który potem przypinał zebranym biało-czerwone kotyliony. Po krótkiej rozgrzewce, przeprowadzonej przez Joannę Sosnowską z Zarządu ŁUTW, grupa wyruszyła wzdłuż Bzury w kierunku Maurzyc. W tym przedsięwzięciu nie chodziło wcale o rywalizację sportową, ale raczej o rekreację, integrację łowiczan, przyjemnie spędzony czas i w jakimś stopniu o pokonywanie własnych słabości.

I takie też cele przyświecały w całej Polsce Uniwersytetom Trzeciego Wieku, które od kwietnia br. brały udział w VI już edycji Ogólnopolskiego Marszu Nordic Walking. Wszyscy łowiccy piechurzy udowodnili, że „chodzić każdy może”, dlatego po zakończeniu marszu, już podczas Pikniku Europejskiego, nagrodzono najmłodszego i najstarszego uczestnika, wyróżniając w ten sposób 7-letniego Antka Rudnickiego i słuchaczkę ŁUTW Mariannę Politowicz.

Opiekę medyczną na trasie zapewniała Małgorzata Maciejak – nauczycielka Łowickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu. Po pokonaniu dystansu ok. 6 km uczestnicy Łowickiego Marszu Nordic Walking wrócili na Błonia, gdzie o godz. 15.00 rozpoczął się Piknik Europejski. Prezentowały się na nim łowickie stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, a na scenie muszli koncertowej można było obejrzeć występy artystyczne i wziąć udział w konkursach. Przedstawiciele ŁUTW wraz z innymi uczestnikami odtańczyli poloneza, zaprezentowali się m.in. w „kalamburach”, a po zakończeniu pikniku bawili się na Łowickiej Grillówce, która rozpoczęła sezon letni w mieście.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]