Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
25 sierpnia 2020, 19:30
Zachęcamy do wysłuchania kolejnego koncertu organowego, organizowanego w ramach XXXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Johann Sebastian Bach” w Łowiczu. Tym razem dla miłośników muzyki klasycznej, wystąpi wybitny duet: ANNA LUBAŃSKA, mezzosopran i organista WIKTOR ŁYJAK.

Koncert odbędzie we wtorek, 25 sierpnia 2020 r. o godz. 19:30 w Bazylice Katedralnej pw. WNMP i św. Mikołaja w Łowiczu. Bilety w cenie 10 zł normalny i 5 zł ulgowy, będzie można kupić przed koncertem przy wejściu do bazyliki.

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Preludium i fuga h-moll BWV 544
Antonin Leopold Dvořák (1841-1904)
– Pieśni biblijne op. 99
  1. Oblak a mrákota jest vůkol Nĕho
  2. Skrýše má a paveza má Ty jsi, na slovo Tvé
  3. Slyš, ó Bože! slyš modlitbu mou
  4. Hospodin jest můj pastýř
  5. Bože! Bože! Piseň novou zpivati budu
  6. Slyš, ó Bože, voláni mé
  7. Při řekách babylonských
  8. Popatřiž na mne a smiluj se nade mnou
  9. Pozdvihuji oči svých k horám
  10. Zpivejte Hospodinu piseň novou
Louis Nicolas Clerambault (1676-1749)
– Suite du deuxieme ton
Plein jeu – Duo – Trio – Basse de Cromorne – Flûtes – Récit de Nasard – Caprice

Koncert organizowany jest przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne przy współpracy z Łowickim Ośrodkiem Kultury, współudziale parafii katedralnej, pod honorowym patronatem Biskupa Łowickiego prof. dr. hab. Andrzeja Dziuby. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest prof. Wiktor Łyjak.

O wykonawcach:

ANNA LUBAŃSKA mezzosopran, ukończyła z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie Krystyny Szostek-Radkowej. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari, gdzie otrzymała I nagrodę i trzy wyróżnienia: za najlepsze wykonanie pieśni francuskiej i utworu W.A. Mozarta, a także za najlepsze wykonanie utworu W. Lutosławskiego. Już podczas ostatniego roku studiów zaczęła występować na warszawskiej scenie operowej, z którą związana jest do dzisiaj.

Na scenie Teatru Wielkiego debiutowała jako Blumenmadchen w Parsifalu R. Wagnera. Rozległy talent, temperament i zdolności aktorskie oraz różnorodny repertuar, czynią z niej jedną z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich śpiewaczek, zdolnych z równym powodzeniem wykonywać role tragiczne, a także partie o lżejszym charakterze.

Do najważniejszych ról w jej repertuarze, które wykonywała na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej, należą: Księżniczka Eboli w Don Carlos, Amneris w Aidzie i Fenena w Nabucco G. Verdiego, a także Herodiada w Salome R. Straussa, Jadwiga w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Matka Ubu w Ubu Rex K. Pendereckiego, Olga w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Suzuki w Madama Butterfly G. Pucciniego, Cześnikowa w Strasznym Dworze S. Moniuszki i Ortruda w Lohengrinie R. Wagnera. Poza wymienionymi rolami, artystka ma w swoim repertuarze i chętnie śpiewa partie Azzuceny w Trubadurze G. Verdiego, Fryki w Pierścieniu Nibelunga R. Wagnera, Santuzzy w Cavallerii Rusticana P. Mascagniego, Carmen w Carmen G. Bizeta i wiele innych.

Jest cenioną interpretatorką pieśni. Jej repertuar obejmuje bardzo liczne utwory w języku niemieckim, francuskim, polskim, włoskim, hiszpańskim, czeskim, rosyjskim, jidysz i angielskim, takich kompozytorów jak: F. Schubert, R. Schumann, J. Brahms, R. Strauss, H. Wolf, A. Schönberg, G. Mahler, S. Moniuszko, M. Karłowicz, K. Szymanowski, F. Poulenc, H. Berlioz, G. Fauré, C. Debussy, M. Ravel, M. de Falla, P. Czajkowski, D. Szostakowicz.

Artystka często występuje w repertuarze oratoryjno-kantatowym. Do najważniejszych z tego gatunku należą partie w: Symfonii Dramatycznej Romeo i Julia H. Berlioza, III Symfonii Pieśń o Nocy K. Szymanowskiego, Mesjaszu G.F. Händla, Siedmiu Bramach Jerozolimy K. Pendereckiego, Missa pro Pace W. Kilara, liczne opracowania Stabat Mater, m.in. takich kompozytorów, jak A. Dvořák, K. Szymanowski, G.B. Pergolesi, G.A. Rossini, Requiem w opracowaniu W.A. Mozarta, G. Verdiego, V. Silvestrova i A. Dvořáka, a także Missa Solemnis i IX Symfonia L. van Beethovena, Msza Koronacyjna W.A. Mozarta, Magnificat, Pasja według Św. Mateusza i Pasja według Św. Jana oraz Wielka Msza h-moll J.S. Bacha i jego liczne kantaty.

Od 1993 roku jest stale związana z Teatrem Wielkim Operą Narodową i z tym zespołem występowała między innymi na scenie Moskiewskiego Teatru Bolszoj, na Festiwalu Operowym w Wiesbaden, na Festiwalu Afrodyty na Cyprze. Niezależnie od tego śpiewała na scenach operowych i estradach w Japonii, Norwegii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Rosji, Monako, Hongkongu.

W Polsce gościła między innymi na estradach filharmonicznych Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia i Bydgoszczy. Współpracowała też z Operą Poznańską, Operą Krakowską, Operą Śląską. Gościła na Festiwalu Wratislavia Cantans, Wielkanocnym Festiwalu L. van Beethovena oraz na Warszawskiej Jesieni i Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz. Jest zapraszana do jury konkursów wokalnych.

WIKTOR ŁYJAK ur. w Skierniewicach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju (m.in. festiwale: we Fromborku, w Kamieniu Pomorskim, Koszalinie, Oliwie, w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, w synagodze warszawskiej, gdzie 3 lutego 1994 r. wykonał jedyny recital organowy w historii tego miejsca) oraz za granicą: w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Korei Płd., na Litwie, w Norwegii, Niemczech, Rosji, na Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Ukrainie i we Włoszech. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia (m.in. dzieł Johannesa Brahmsa, Augusta Freyera, utworów z tabulatur polskich XVI-XVIII w.). Utrwalił swe interpretacje, w tym z solistami i na fisharmonii, na kilkunastu płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii, Korei Płd. i w Polsce.

Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę (obecnie jest to równowartość Podwójnej Platynowej Płyty) przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J.S. Bacha. Jego nagranie CD z dziełami Augusta Freyera uznane zostało przez miesięcznik „Muzyka 21″ za płytę miesiąca we wrześniu 2004 roku. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha, J. Brahmsa, A. Freyera, C. Francka, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego i W.A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J.F. Händla i Josefa Haydna. Zasiada w jury konkursów krajowych i zagranicznych.

Jest doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk w zakresie Historii – nauki o sztuce (promotor Prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk, 2002). Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauki o sztuce uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako profesor wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Opublikował ponad sto sześćdziesiąt artykułów i książek z zakresu dziejów budownictwa organowego, historii muzyki polskiej i historii, m.in. jest autorem prac: Organy na Mazowszu (I nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków 2006), Organy w kościołach ewangelickich w Królestwie Polskim w latach 1815-1864, Organy na Mazowszu (tom II) oraz hasła o polskich organach w znanej encyklopedii Die Musik Geschichte und Gegenwart. Dla Telewizji Polonia zrealizował cykl programów ARS ORGANI traktujących o dawnych organach w Polsce.

Jako ekspert w zakresie zabytków techniki bierze udział w pracach związanych z rekonstrukcjami zabytkowych organów i konsultuje projekty powstających współcześnie instrumentów. Będąc Rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ekspertem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, działa także na Białorusi, w Gruzji, na Litwie i Ukrainie. Przewodniczy Radzie Naukowej Muzeum Historycznego Skierniewic.

Wiktor Łyjak, związany od lat z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych w kościele Św. Krzyża, a w latach 1976-1983 pełnił tam obowiązki organisty grając także na Mszach św. transmitowanych przez Polskie Radio. Przez przeszło trzydzieści lat, do 2015 roku był tytularnym organistą Kościoła Prokatedralnego (Seminaryjnego). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym „Johann Sebastian Bach”, organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w którym jest wiceprezesem.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]