Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 listopada 2023
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt kościelnych w roku, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Obok wymowy religijnej, posiada ono ogromny wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, raduje serca i przysparza miłości. Niesie nadzieję, jak każde narodziny. Dlatego też Świętom towarzyszyła zawsze bogata obrzędowość sakralna i świecka.
Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych ukazujących przyjście na świat Zbawiciela. Tradycję tę zapoczątkował święty Franciszkowi z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 roku. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia ludzie budują szopki.

Kontynuując tradycję, budowania szopek w Łowiczu, Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej XV edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową. Głównym celem konkursu, jest przypomnienie i kontynuacja tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz pobudzenie inwencji twórczej, w zakresie przygotowania szopek, nawiązujących do tradycji regionalnych.

Konkurs ma również rozbudzić zainteresowania polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi poprzez pokazanie w nich piękna lokalnego krajobrazu oraz zabytków architektury Łowicza i ziemi łowickiej, a także elementów folkloru i historii regionu. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie samemu, przestrzennej pracy plastycznej - szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej.

W szopce, koniecznie należy uwzględnić elementy tradycji Bożego Narodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem wyraźnych elementów nawiązującej do historii tradycji i kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej. Im ciekawsza praca, tym lepiej. Niech będzie to prawdziwa łowicka szopka!

Najwyżej oceniana będzie pomysłowość wykonania szopki, a więc nawiązanie do tradycji, architektury i historii Łowicza, figurki – najlepiej własnoręcznie wykonane, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Konkurs skierowany jest do wychowanków łowickich przedszkoli i uczniów łowickich szkół podstawowych.

Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola; klasy I – III szkoły podstawowe i klasy IV – VIII szkoły podstawowe.

Szopkę należy dostarczyć w opakowaniu (np. pudełko kartonowe), które zapobiegnie zniszczeniu pracy podczas przenoszenia, najpóźniej do 11 grudnia 2023 r. do Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu, ul. Pijarska 2.

Szopki będą zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w kościele oo. Pijarów w Łowiczu do 29 stycznia 2024 r. Prace należy odebrać po terminie prezentacji najpóźniej do 1 lutego 2024 r. Po tym czasie szopki zostaną komisyjnie zniszczone. Organizatorem konkursu jest Urząd Miejski w Łowiczu we współpracy z Pijarskimi Szkołami Królowej Pokoju oraz Kościołem Rektoralnym pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]