Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
9 listopada 2021
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt kościelnych w roku, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Obok wymowy religijnej, posiada ono ogromny wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, raduje serca i przysparza miłości. Niesie nadzieję, jak każde narodziny. Dlatego też Świętom towarzyszyła zawsze bogata obrzędowość sakralna i świecka.
Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych ukazujących przyjście na świat Zbawiciela. Tradycję tę zapoczątkował święty Franciszkowi z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 roku. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia ludzie budują szopki.

Kontynuując tradycję, budowania szopek w Łowiczu, Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej XIII edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową. Głównym celem konkursu, jest przypomnienie i kontynuacja tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz pobudzenie inwencji twórczej, w zakresie przygotowania szopek, nawiązujących do tradycji regionalnych.

Konkurs ma również rozbudzić zainteresowania polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi poprzez pokazanie w nich piękna lokalnego krajobrazu oraz zabytków architektury Łowicza i ziemi łowickiej, a także elementów folkloru i historii regionu. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie samemu, przestrzennej pracy plastycznej - szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej.

W szopce, koniecznie należy uwzględnić elementy tradycji Bożego Narodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem wyraźnych elementów nawiązującej do historii tradycji i kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej. Im ciekawsza praca, tym lepiej. Niech będzie to prawdziwa łowicka szopka!

Najwyżej oceniana będzie pomysłowość wykonania szopki, a więc nawiązanie do tradycji, architektury i historii Łowicza, figurki – najlepiej własnoręcznie wykonane, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Konkurs ma charakter otwarty i mogą wziąć w nich udział wszyscy chętni mieszkańcy Łowicza i Powiatu Łowickiego.

Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola; klasy I – III szkoły podstawowe i klasy IV – VIII szkoły podstawowe.

Szopkę należy dostarczyć w opakowaniu (np. pudełko kartonowe), które zapobiegnie zniszczeniu pracy podczas przenoszenia, najpóźniej do 10 grudnia 2021 r. do Miejskiej Biblioteki im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, Al. Sienkiewicza 62, 99-400 Łowicz.

Szopki będą zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w siedzibie biblioteki do 31 stycznia 2022 r. Prace należy odebrać po terminie prezentacji najpóźniej do 11 lutego 2022 r. Po tym czasie szopki zostaną komisyjnie zniszczone.

Organizatorami konkursu są: Urząd Miejski w Łowiczu we współpracy z Miejską Biblioteką im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu.

Szczegóły w załącznikach.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]