Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
5 listopada 2019
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt kościelnych w roku, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Obok wymowy religijnej, posiada ono ogromny wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, raduje serca i przysparza miłości. Niesie nadzieję, jak każde narodziny. Dlatego też Świętom towarzyszyła zawsze bogata obrzędowość sakralna i świecka.
Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych ukazujących przyjście na świat Zbawiciela. Tradycję tę zapoczątkował święty Franciszkowi z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 roku. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia ludzie budują szopki.

Kontynuując tradycję, budowania szopek w Łowiczu, Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w XI edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową.

Głównym celem konkursu, jest przypomnienie i kontynuacja tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz pobudzenie inwencji twórczej, w zakresie przygotowania szopek, nawiązujących do tradycji regionalnych. Konkurs ma również rozbudzić zainteresowania polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi poprzez pokazanie w nich piękna lokalnego krajobrazu oraz zabytków architektury Łowicza i ziemi łowickiej, a także elementów folkloru i historii regionu.

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie samemu, przestrzennej pracy plastycznej - szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej. W szopce, koniecznie należy uwzględnić elementy tradycji Bożego Narodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem wyraźnych elementów nawiązującej do historii tradycji i kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej. Im ciekawsza praca, tym lepiej. Niech będzie to prawdziwa łowicka szopka!

Uwaga! W tym roku nie będą przyjmowane prace wykonane przez grupy, osoby dorosłe, a także wymagających podłączenia do prądu.

Najwyżej oceniana będzie pomysłowość wykonania szopki, a więc nawiązanie do tradycji, architektury i historii Łowicza, figurki – najlepiej własnoręcznie wykonane, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Konkurs ma charakter otwarty i mogą wziąć w nich udział wszyscy chętni mieszkańcy Łowicza i Powiatu Łowickiego.

Uwaga! Zmiana miejsca dostarczenia szopek! Szopki należy dostarczyć najpóźniej do środy, 11 grudnia 2019 r. do Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu ul. Pijarska 2.

Otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród, odbędzie się w kościele oo. Pijarów w Łowiczu w piątek, 18 grudnia 2019 r. o godz. 16.00. Szopki prezentowane będą na pokonkursowej wystawie w kościele oo. Pijarów do 31 stycznia 2020 r.

Organizatorami konkursu są: Urząd Miejski w Łowiczu i Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju.
design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]