Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Blog - Newsy
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 maja 2018
W dniach 18-19 maja 2018 r. 23-osobowa grupa słuchaczy Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięła udział w X Międzynarodowej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych ,,Trzeci Wiek na Start” zorganizowanej tradycyjnie przez UTW w Łazach koło Zawiercia w woj. śląskim. Wróciła z niej z 3 brązowymi medalami.
Do sportowych zmagań zgłosiło się ponad 1 000 zawodników z Polski, Austrii i Ukrainy – łącznie 68 Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych organizacji senioralnych. Organizatorzy przygotowali bogaty program pobytu dla gości i już pierwszego dnia zaprosili do zwiedzania zamku w Bobolicach i Jaskini Głębokiej w rezerwacie przyrody Góra Zborów, a wieczorem na spotkanie integracyjne połączone z kolacją i tańcami.

W sobotę o godz. 9.00 nastąpiła ceremonia otwarcia X Olimpiady. Rozpoczęła się przemarszem wszystkich reprezentacji i zapaleniem znicza olimpijskiego, a wszyscy jej uczestnicy zostali powitani przez Macieja Kaczyńskiego – Burmistrza Miasta Łazy i Krystynę Męcik – prezesa UTW w Łazach i głównego organizatora. Współzawodnictwo sportowe rozgrywane było w następujących dyscyplinach: pływanie (50 m stylem klasycznym, 50 m stylem dowolnym), lekkoatletyka (bieg na 60 i na 200 m, pchnięcie kulą), strzelanie (karabin i pistolet pneumatyczny), tenis stołowy, szachy, brydż, przełaje rowerowe, zawody kajakowe, turniej boule).

Zawodnicy startowali w nich podzieleni wg płci i grup wiekowych: 50+, 60+, 70+, co dawało większe szanse na odniesienie swojego własnego zwycięstwa. Konkurencje rozpoczęły się o godz. 10.00 w różnych miejscach Łazów, a uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów i oficjalne zakończenie olimpiady nastąpiło o godz. 17.00.

Czas pomiędzy zawodami a oczekiwaniami na wyniki wypełniły występy artystyczne różnych uniwersytetów oraz zespołów, np. chóru męskiego „Lutnia”, zespołu pieśni i tańca „Mazowiacy”. Piękna pogoda, niezwykła gościnność i życzliwość z jaką przyjęto w Łazach wszystkie delegacje sprawiły uczestnikom wiele radości. Łowicka reprezentacja z prezes Bożeną Wójt na czele ma też powody do satysfakcji.

W sportowych zmaganiach wzięło udział 22 słuchaczy ŁUTW, a troje z nich zostało brązowymi medalistami: Marzena Koza za wynik w biegu na 60 m, Krystyna Stabryła w przełajach rowerowych i Jerzy Krzysztof Zdańkowski za pchnięcie kulą. W klasyfikacji generalnej na 68 startujących drużyn Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku uplasował się na 23. miejscu. Gratulacje!design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]