Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 marca 2024
Miejska Biblioteka im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu zaprasza na otwarcie wystawy „Słowo, obraz, muzyka… Wydawnictwa Łowickiego Ośrodka Kultury”, które odbędzie się 26 marca 2024 r., o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki.
Na wystawie zostaną zaprezentowane wydawnictwa książkowe oraz płytowe, których wydawcą jest ŁOK. Listę kilkudziesięciu publikacji otwiera wydany w 2000 r. album „Łowicka pocztówka 1899 – 1999”, autorstwa Edwarda Miziołka, nagrodzony „Złotym Ekslibrisem” w Konkursie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi.

Wśród prezentowanych wydawnictw nalazły się publikacje dotyczące historii Łowicza i regionu, kultury ludowej, zauważane i nagradzane w kolejnych latach, m.in. nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za album „100 lat kina w Łowiczu”, autorstwa M. Malangiewicza i J. Rutkowskiego (2012 r.), nagrody Złoty Ekslibris w Konkursie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi za publikacje: „Łowicz w XX w. Kronika fotograficzna” J. Rutkowskiego (2006 r., wydana wspólnie z Urzędem Miejskim w Łowiczu), „I wojna światowe w Łowiczu 1914 – 1918” M. Malangiewicza i J. Rutkowskiego (2014 r.), „Karol Rybacki 1859 – 1935” Z. Kryściaka (2015 r.), „Łowicz 1918 – 1939. Kronika fotograficzna” M. Malangiewicza i J. Rutkowskiego (2016 r.).

Wśród płyt CD na uwagę zasługuje „Muzyka ocalona Łowickie 1952 – 1959”, wydana we współpracy z Instytutem Sztuki PAN, współfinansowana przez MKiDN, która otrzymała II Nagrodę Polskiego Radia S.A. w kategorii Fonogram Źródeł.

Znaczącą grupę stanowią wydawnictwa powstałe w ramach „Małych Grantów” – programu dotacyjnego pilotowanego przez ŁOK, skierowanego do łowickich autorów, dającego im możliwość publikacji swoich opracowań, poszukiwań badawczych, ale również poezji czy muzyki.

Wystawa w bibliotece miejskiej zaprezentuje szeroką działalność Łowickiego Ośrodka Kultury jako instytucji wspierającej lokalnych autorów, artystów, a jednocześnie propagującą dorobek historyczny Łowicza i Ziemi Łowickiej poprzez książki, albumy, płyty i filmy od blisko 25 lat.

Wystawę oglądać będzie można do 28 kwietnia br.
Serdecznie zapraszamy.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]