Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 sierpnia 2023
Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu zaprasza na wystawę „Tadeusz Gumiński (1906-2003). Działalność piśmiennicza i popularyzatorska”. W 2023 roku przypada 20. rocznica śmierci T. Gumińskiego, Honorowego Obywatela Łowicza, działacza społecznego, popularyzatora historii regionalnej.
W 1920 r. rodzina Gumińskich przeniosła się z Żychlina do Łowicza. Po zdaniu egzaminów do klasy IV Tadeusz Gumiński podjął naukę w ośmioklasowym Państwowym Gimnazjum Męskim im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Czas nauki w gimnazjum był okresem znaczącym dla jego późniejszego życia.

W trakcie nauki w Łowiczu należał do różnych kół zainteresowań, działał aktywnie w harcerstwie, organizując wycieczki czy redagując z kolegami pismo „Pobudka”. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Z jego inicjatywy powstała w Łowiczu harcerska drużyna wodniacka i instruktorski krąg starszoharcerski. Był współtwórcą Koła Akademickiego Łowiczan.

Po ukończeniu studiów zainicjował w Łowiczu kursy dla przewodników PTK, oprowadzał wycieczki. Przez pół roku pełnił w 1935 r. funkcję sekretarza Towarzystwa Propagandy Turystyki Ziemi Łowickiej. W ramach działalności Towarzystwa opracował dwa informatory turystyczne o mieście, publikował artykuły w „Życiu Łowickim” i „Życiu Gromadzkim”.

Od końca l. 50. XX w. związał się z Legnicą, aktywnie działając na polu naukowym, społecznym, muzealnym. Pomimo licznych obowiązków zawodowych i pracy społecznej w Legnicy, nie stracił kontaktów z przyjaciółmi w Łowiczu. Utrzymywał kontakt korespondencyjny z Zygmuntem Pągowskim, Janem Wegnerem, Janem Kołaczyńskim, ks. Zbigniewem Skiełczyńskim, Aliną Owczarek-Cichowską, Markiem Wojtylakiem, Henrykiem Zasępą i wieloma innymi. Interesował się wszystkim tym, co dzieje się w Łowiczu.

Istotnym elementem jego działalności na rzecz Łowicza była uprawiana już u kresu życia publicystyka historyczna na łamach tygodnika „Nowy Łowiczanin” i miesięcznika kulturalnego „CDN”, przypominająca o ważnych wydarzeniach i postaciach miasta oraz regionu. Artykuły jego autorstwa budziły zainteresowanie czytelników nie tylko z racji swobodnej i żywej narracji autora, ale również z tego powodu, iż dotyczyły zdarzeń, których był często bezpośrednim uczestnikiem.

We wrześniu 1997 r. Rada Miejska w Łowiczu na wniosek Koła Wychowanków i Wychowanek łowickiego LO przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela miasta Łowicza. Był to trzeci podobny tytuł, jakim obdarzono Tadeusza Gumińskiego. Po raz pierwszy uczyniła to Rada Miasta Legnicy w 1993 r., drugim natomiast miastem był Żychlin w 1995 r. Zmarł 23 sierpnia 2003 r. w Legnicy.

Na wystawie w bibliotece znajdą się publikacje autorstwa T. Gumińskiego, kroniki dokumentujące jego szeroką działalność popularyzatorską (prelekcje, spotkania), fotografie, a także dokumenty i pamiątki oraz publikacje ze zbiorów prywatnych Zdzisława Kryściaka, Janusza Pągowskiego, Marka Wojtylaka, Henryka Zasępy i Jacka Rutkowskiego.

Otwarcie wystawy odbędzie się 23 sierpnia o godz. 15.00. Wystawa czynna będzie do 29 września 2023 r.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]