Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 listopada 2021
W Muzeum w Łowiczu, zostanie otwarta wyjątkowa wystawa ukazująca Historię Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ekspozycja zatytułowana „Historia Biało-Czerwonych 1921-2021 przeniesie widzów w czasie i przypomni m.in. o pierwszym meczu rozegranym przez Reprezentację Polski w piłce nożnej przeciwko Węgrom w 1921 r. W tym roku mija 100. rocznica od tego, historycznego wydarzenia!
Dzieje naszej kadry ukazane zostaną za pomocą różnego rodzaju przedmiotów m.in. strojów reprezentacji Polski, a także innych związanych z piłką nożną, jak przedwojenne trzewiki footballowe czy proporce meczowe. Wystawa uzupełniona zostanie licznymi zdjęciami i opisami tworzącymi opowieść o biało-czerwonych.

Zaprezentowane zostaną również stroje łowickich kadrowiczów: Przemka Płachety i Maćka Rybusa. Nie zabraknie również strojów, najlepszego piłkarza na świecie Roberta Lewandowskiego!

Wystawę otworzy, 5 grudnia o godz. 15:00 były reprezentant Polski w piłce nożnej Euzebiusz Smolarek (47 występów w kadrze , 19 bramek w latach 2002- 2010) oraz Stefan Szczepłek (dziennikarz sportowy, autor wielu książek o tematyce sportowej).

Podczas wernisażu odbędzie się krótka konferencja/telekonferencja prasowa w której oprócz zaproszonych gości weźmie udział Maciej Rybus (zawodnik Reprezentacji Polski, wywodzący się z Łowicza). Niestety z powodu zaplanowanego meczu w lidze angielskiej Tottenham vs Norwich nie będzie możliwe połączenie się z Przemkiem Płachetą (drugim z łowickich piłkarzy w kadrze).

Wystawa przygotowana zostanie dzięki wsparciu pozyskanemu w ramach konkursu „Małe granty 2021” Łowickiego Ośrodka Kultury.

Organizatorem wystawy jest stowarzyszenie RETRO LIGA. Partnerami projektu: Muzeum w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury, Polski Związek Piłki Nożnej, Polski Związek Piłkarzy, Firma ZOKO Hafti Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]