Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 listopada 2021
W Muzeum w Łowiczu, zostanie otwarta wyjątkowa wystawa ukazująca Historię Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ekspozycja zatytułowana „Historia Biało-Czerwonych 1921-2021 przeniesie widzów w czasie i przypomni m.in. o pierwszym meczu rozegranym przez Reprezentację Polski w piłce nożnej przeciwko Węgrom w 1921 r. W tym roku mija 100. rocznica od tego, historycznego wydarzenia!
Dzieje naszej kadry ukazane zostaną za pomocą różnego rodzaju przedmiotów m.in. strojów reprezentacji Polski, a także innych związanych z piłką nożną, jak przedwojenne trzewiki footballowe czy proporce meczowe. Wystawa uzupełniona zostanie licznymi zdjęciami i opisami tworzącymi opowieść o biało-czerwonych.

Zaprezentowane zostaną również stroje łowickich kadrowiczów: Przemka Płachety i Maćka Rybusa. Nie zabraknie również strojów, najlepszego piłkarza na świecie Roberta Lewandowskiego!

Wystawę otworzy, 5 grudnia o godz. 15:00 były reprezentant Polski w piłce nożnej Euzebiusz Smolarek (47 występów w kadrze , 19 bramek w latach 2002- 2010) oraz Stefan Szczepłek (dziennikarz sportowy, autor wielu książek o tematyce sportowej).

Podczas wernisażu odbędzie się krótka konferencja/telekonferencja prasowa w której oprócz zaproszonych gości weźmie udział Maciej Rybus (zawodnik Reprezentacji Polski, wywodzący się z Łowicza). Niestety z powodu zaplanowanego meczu w lidze angielskiej Tottenham vs Norwich nie będzie możliwe połączenie się z Przemkiem Płachetą (drugim z łowickich piłkarzy w kadrze).

Wystawa przygotowana zostanie dzięki wsparciu pozyskanemu w ramach konkursu „Małe granty 2021” Łowickiego Ośrodka Kultury.

Organizatorem wystawy jest stowarzyszenie RETRO LIGA. Partnerami projektu: Muzeum w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury, Polski Związek Piłki Nożnej, Polski Związek Piłkarzy, Firma ZOKO Hafti Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]