Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 maja 2016
Weronika Mońka z Zielkowic i Przemysław Błaszczyk z Łowicza zostali wybrani reprezentacyjną parą łowicką w konkursie „Księżanka i Księżak Roku 2016”. Uroczysta gala wyborów najpiękniejszej pary Łowicza i Ziemi Łowickiej, odbyła się w niedzielę, 15 maja 2016 r. w Łowickim Ośrodku Kultury.
Konkurs zorganizowany został po raz trzeci przez Urząd Miejski w Łowiczu. Tym razem wzięło w im udział 8 osób: 5 pięknych pań i 3 przystojnych panów: Anna Kapusta, Aleksandra Banaszkiewicz, Katarzyna Antosik, Weronika Mońka, Joanna Jasińska, Dominik Kędzierski, Przemysław Błaszczyk i Grzegorz Maliszewski.

Wszyscy oceniani byli przez Komisję Konkursową skład której tworzyli: burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzena Kozanecka – Zwierz, choreograf Katarzyna Polak i nauczyciel plastyki i sztuki Agnieszka Łazińska. Gościnnie w komisji zasiadły również prezes łowickiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych Anna Staniszewska i łowicka poetka ludowa, członkini Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” Joanna Bolimowska.

Gośćmi honorowymi gali byli Martyna Kuś i Wiktor Dzik - Księżanka i Księżak Roku 2015, którzy jako para ustępująca, pełniła honory przekazania Tytułu i „korony” – wianka, nowo wybranej Księżance i Księżakowi Roku.

Zanim jednak tak się stało, obejrzano prezentacje przygotowane przez uczestników konkursu. Pierwszą była autopromocja, polegająca na przedstawieniu własnej osoby. Wszyscy ubrani byli w jednakowe koszulki jubileuszu 880-lecia Łowicza. Podczas tej prezentacji oceniano otwartość i kreatywność wypowiedzi osób. Następnie kandydatki i kandydaci zaprezentowali się w przegotowanych przez siebie strojach

inspirowanych łowickim folklorem ludowym. Stroje te, podobnie jak w roku ubiegłym, były niezwykle ciekawe i przemyślane. Dominowały kolorowe barwy i łowickie wzornictwo klasyczne oraz młodzieżowe. Trzecim, ostatnim punktem rywalizacji była prezentacja uczestników w tradycyjnych strojach ludowych tzw. wełniakach. Z racji jubileuszu Łowicza tym razem uczestnicy konkursu, zamiast wykazać się sprawnością w posługiwaniu się gwarą łowicką, musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące historii miasta i regionu łowickiego.

Łowicką Parą Roku 2016 zostali Weronika Mońka z Zielkowic i Przemysław Błaszczyk z Łowicza.

Księżak i Księżanka przez rok pełnić będą honory reprezentacyjnej pary łowickiej promującej Łowicz i Ziemie Łowicką. Zwycięzcy obdarowani zostali tytułem, szarfami, kwiatami oraz nagrodami ufundowanymi przez partnerów konkursu. Wśród nagród, za zajecie pierwszego miejsca był kompletny strój ludowy wartości 3 tys. zł i tablet, ufundowany przez burmistrza Miasta Łowicza, pobyt dla dwóch osób w Pałacu w Walewicach, połączony z uroczystą kolacją i przejażdżką bryczką konną po malowniczych terenach Walewic ufundowany przez Stadninę Koni Walewice, zestaw naturalnych kosmetyków ze sklepu „Zdrowie Ludowe”, mieszczącego się przy ul. Zduńskiej 37 w Łowiczu oraz kwiaty przygotowane przez Kwiaciarnię Państwa Bogdana i Agnieszki Boczek mieszczącej się przy ul. Warszawskiej 1. Głowę Księżanki Roku –Weroniki Mońki dodatkowo ozdobił piękny wianek.

I Vice Księżanką i Księżakiem Roku 2016 zostali Aleksandra Banaszkiewicz i Grzegorz Maliszewski, a II Vice Księżanką i Księżakiem Roku 2016, Anna Kapusta i Dominik Kędzierski. Laureaci drugiego miejsca otrzymali voucher na pobyt w nieborowskim gospodarstwie agroturystycznym „Stajnia u Kowala”, połączony z nauką jazdy konnej, a trzeciego zaproszenie na uroczystą kolację do Restauracji „Biała Dama” w Nieborowie.

W tym roku po raz pierwszy wybierano Księżankę i Księżaka Publiczności, zamiast Internetu. Tym samym postanowiono dać szansę wypowiedzenia się przybyłej na gale publiczności. Głosowanie przebiegało za pomocą karteczek na których należało napisać numer przypisany, wybranej osobie.

Decyzją publiczności tytuł Księżanki i Księżaka Publiczności 2016 Roku przyznany został Weronice Mońce i Przemysławowi Błaszczykowi. Oprócz szarf otrzymali oni karnety na 5 wybranych filmów w roku, w łowickim kinie „Fenix” ufundowane przez Łowicki Ośrodek Kultury.

Podobnie jak w latach minionych Łowicka Akademia Sportu i Łowickie Kajaki ufundowali wszystkim uczestnikom konkursu spływ kajakowy. Według zapowiedzi prezesa ŁAS Kamila Sobola, tym razem zorganizowany zostanie on na Wiśle i połączony zostanie z sesja zdjęciową. Zapowiada się więc niezwykle ciekawa wyprawa.

Tegoroczną galę wyborów Księżanki i Księżaka Roku 2016 uświetniła muzycznie łowicka kapela ludowa pod kierownictwem znakomitego klarnecisty Dominika Domińczaka w składzie:

Magda Płacheta - skrzypce (Od wielu lat związana z łowicką muzyką ludową. Występuje z Zespołem pieśni i Tańca „Koderki” oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Kalina” z Domaniewic. Jest również członkiem Łowickiej Orkiestry Kameralnej.).

Rafał Wróbel - bęben (Pochodzący z rodziny pielęgnującej tradycje ludowe, od dzieciństwa związany z folklorem. Jako członek Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” aktywnie bierze udział w koncertach oraz ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych.).

Michał Czapnik - akordeon (Absolwent Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Łowiczu, obecnie student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Współpracuje z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Blichowiacy”. Propaguje muzykę ludową na polu międzynarodowym oraz ogólnopolskim biorąc udział w licznych festiwalach folklorystycznych. Od 2012 roku jest głównym akordeonistą łódzkiego Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”.)

Dominik Domińczak zainspirowany przez swoich rodziców folklorem, swoją przygodę z klarnetem rozpoczął od grania muzyki ludowej. Dzisiaj jest laureatem ponad 60 nagród zdobytych na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach muzycznych. Jako solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy występuje na scenach Europy, grając w tak prestiżowych salach jak, np. Narodowa Opera Bastille w Paryżu czy Sala S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W kwietniu b. r. znalazł się w gronie 92 najlepszych studentów uczelni artystycznych w Polsce i odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego stypendium programu "Młoda Polska" za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Galę prowadzili Danuta Kazimierczak – Księżanka Roku 2014 i i Jacek Rybus pracownik Urzędu Miejskiego w Łowiczu.

Partnerami tegorocznej edycji konkursu byli: Stadnina Koni Walewice, „Stajnia u Kowala” w Nieborowie, Restauracja „Biała Dama” w Nieborowie, Sklep „Zdrowie Ludowe” Karoliny Kruszyńskiej, mieszczący się przy ul Zduńskiej 37 w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicka Akademia Sportu, Firma „Łowickie Kajaki” oraz Kwiaciarnia Państwa Bogdana i Agnieszki Boczek, mieszcząca się przy ul Warszawskiej 1 w Łowiczu.

Kolejny konkurs za rok. Już dziś, zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych wyborów Księżanki i Księżaka Roku 2016 dziękujemy za udział w konkursie. Gratulacje składamy wszystkim zwycięskim parom. Szczególne podziękowanie kierujemy na ręce partnerów konkursu i komisji konkursowej.

Wyniki konkursu

Księżak i Księżanka Publiczności 2016:
Weronika Mońka
Przemysław Błaszczyk

II Vice Księżak i Księżanka 2016
Anna kapusta
Dominik Kędzierski

I Wice Księżak i Księżanka 2016
Aleksandra Banaszkiewicz
Grzegorz Maliszewski

Księżanka i Księżak Roku 2016
Weronika Mońka
Przemysław Błaszczyk

Foto: Włodzimierz Gala



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]