Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
31 lipca 2017
Trwają zapisy na XXII Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżowa na Jasną Górę, która wyruszy 6 sierpnia 2017 r. Hasłem tegorocznego wędrowania jest zdanie „Wstań Idź Głoś”. Trasa pielgrzymki, podobnie jak w latach poprzednich, prowadzić będzie z Łowicza przez Maków, Wysokiennice, Wałcz, Czarnocin, Biskupia Wolę, Longinówkę, Gosławice, Widawkę, Kuźnice, Zawady i Rędziny.
Łowiccy pielgrzymi na Jasną Górę dotrą w niedzielę 15 sierpnia. Przewodnikiem Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej od 2011 roku jest ks. Rafał Babicki.

Łowicką grupę w tym roku poprowadzi ks. Jacek Zieliński. 2 sierpnia o godz. 19:00 w kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, odbędzie się spotkanie przed pielgrzymkowe grupy zielonej - łowickiej. Do pielgrzymów będzie się można również dołączyć w czasie drogi i w dniu wyjścia pielgrzymki.

Wyjście kompani poprzedzi uroczysta Msza Święta w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu, której przewodniczyć będzie Ordynariusz Diecezji Łowickiej Ks. Bp. Andrzej Franciszek Dziuba

Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła na pątniczy szlak w 1996 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza bp. Alojzego Orszulika. Nie znaczy to bynajmniej, że wierni z diecezji wcześniej nie pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej. Robili to z majową Pieszą Pielgrzymką z Łowicza na Jasną Górę tzw. „Łowicka Jaskółką” i Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Duża część pątników jeździła do stolicy, by stamtąd rozpoczynać wędrowanie. Inni, jak choćby grupa zielono-brązowa z Łowicza, dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach.

Na przełomie 18 lat przewodnikami ŁPPM byli: ks. Dariusz Matuszyński SDB (1996–1998), ks. Tomasz Jackowski (1999–2001), ks. Robert Kwatek (2002–2010) i ks. Rafał Babicki, który ster przewodnika trzyma od 2011 r. ŁPPM, w przeciwieństwie do tradycyjnej „Łowickiej Jaskółki” – Pieszej Pielgrzymki z Łowicza na Jasną Górę, która corocznie do Częstochowy wyrusza w maju, jest pielgrzymką typowo młodzieżową. Ponad 95 proc. wszystkich pielgrzymów stanowią w niej uczniowie i studenci.

W jej szeregach nie brakuje także młodych małżeństw, pielgrzymujących często z bardzo małymi dziećmi. Przez wiele lat najstarszy, nie tylko wiekiem, był nieżyjący już Zygmunt Urcus, który na Jasna Górę (wcześniej z innymi grupami) wędrował 70 razy!

Tekst: Jacek Rybus.
Źródła: www.gosc.pl, www.lppm.pl



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]