Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
22 grudnia 2015
Wieczór wigilijny w tradycji polskiej należy do najbardziej uroczystych i wzruszających chwil w roku. Czasem, w którym wszyscy spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół, aby łamiąc się opłatkiem, składać sobie najlepsze życzenia. Tradycją spotkań wigilijnych łowickich „dziesiątaków” jest wspólne dzielenie się opłatkiem z wychowankami Domu Dziecka w Strobowie, przybyłymi na zaproszenie właścicieli Restauracji „Stara Łaźnia” w Łowiczu. Nie inaczej było również w tym roku.
W spotkaniu opłatkowym członków Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, wzięło udział wielu zaproszonych gości, którzy na co dzień utrzymują przyjacielskie więzi ze Stowarzyszeniem, wspierając jego działalność. Wśród nich: burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, dyrektor ZSP nr. 1 im. 10 Pułku Piechoty Dariusz Żywicki, proboszcz parafii katedralnej Wiesław Skonieczny i Świętego Ducha ks. Władysław Moczarski, prezes Koła Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu Zdzisław Kryściak, a także przedstawiciele stowarzyszeń 37 Pułku Piechoty z Kutna oraz 18 Pułku Piechoty ze Skierniewic (Stow. Tradycji 26 Dyw. Piech).

„Ważnym podkreślenia jest fakt, że udało nam się w tym roku zgromadzić przedstawicieli prawie wszystkich pułków tworzących przedwojenną 26 Dywizję Piechoty. Tym samym następuje jakby powrót do przedwojennych tradycji pułkowych, gdzie przy ważnych uroczystościach spotykali się reprezentanci garnizonów ze Skierniewic i Kutna” – podzielił się swoim spostrzeżeniem Piotr Marciniak prezes łowickich „dziesiątaków”.

Wieczór rozpoczął się powitaniem przybyłych gości oraz złożeniem życzeń przez właścicieli restauracji, prezesa stowarzyszenia oraz burmistrza Łowicza. Następnie ksiądz prałat Wiesław Skonieczny poświęcił przyniesiony opłatek, którym wszyscy podzielili się, składając sobie życzenia. Spotkanie wigilijne upłynęło pod znakiem degustacji potraw wigilijnych i długich rozmów o historii oraz przyszłych działań Stowarzyszenia.

„Dziesiątaków” odwiedził także Święty Mikołaj w osobie Zdzisława Kryściaka, który podarował egzemplarz przedwojennej gazety „Wiarus” z 30 maja z 1936 roku. Był to bardzo miły gest ze strony reprezentanta PTTK na spotkaniu Stowarzyszenia. Świąteczny upominek, przygotowany przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Łowiczu, otrzymali także mali goście z Domu Dziecka w Strobowie. Było radośnie i świątecznie.

„Dziesiątacy” serdecznie dziękują właścicielom restauracji Stara Łaźnia za pomoc w organizacji spotkania opłatkowego, a także wszystkim przybyłym gościom.

Zdjęcia: Ewa TO



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]