Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
18 września 2017
„Koń w malarstwie polskim od początku XIX do początku XX wieku”, taki tytuł nosi wystawa obrazów, prezentowana obecnie w łowickim muzeum. Przygotowana została ona w oparciu o zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, w związku z Jubileuszem 110-lecia działalności placówki. Koniecznie trzeba ją zobaczyć!
Na wystawie można zobaczyć zespół obrazów powstałych w okresie od początku XIX stulecia, aż po początek XX wieku. Obok dzieł malarzy, takich jak Piotr Michałowski, January Suchodolski, Jan Matejko, Henryk Rodakowski, Józef Brandt, Maksymilian Gierymski, Józef Chełmoński, Alfred Wierusz-Kowalski czy trzej Kossakowie, podziwiać możemy również prace artystów dziś już nieco zapomnianych, ale takich, w których twórczości motyw konia zajmował istotne miejsce. Wśród nich są dzieła braci Józefa i Tadeusza Brodowskich, Tadeusza Ajdukiewicza, Jana Rosena, Wacława Pawliszaka, Jana Chełmińskiego, Ludwika Gedłka i Włodzimierza Łosia.

Przygotowując wystawę z założenia wybierano obrazy utrzymane w konwencji realistycznej. Pomija więc ona awangardowych twórców dwudziestolecia międzywojennego, a okres ten reprezentowany jest płótnami Jerzego Kossaka czy Stanisława Kaczora Batowskiego, których twórczość wpisuje się w tradycje malarstwa XIX wieku - można przeczytać w folderze wystawy. Wernisaż wystawy odbył się 15 września 2017 r. i poprzedziła go uroczystość jubileuszowa w czasie której podsumowano ponad 100-letnią działalność łowickiego muzeum.

W spotkaniu wzięła udział wnuczka Władysława Tarczyńskiego (1845 – 1918) kolekcjonera i społecznika - Teresa Iwańska, którego kolekcja stała się fundamentem ekspozycji, obecnie działającej placówki. Władysław Tarczyński swoje zbiory udostępnił publiczności w 1905 r. pod nazwą „Zbiorów Starożytności”, które w 1907 r. zostały przekształcone w „Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych” otrzymując własny statut, zatwierdzony przez władze administracyjne. Działalność Muzeum Miejskiego uzupełniło funkcjonujące od 1910 r. Muzeum Etnograficzne Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego powstałe w oparciu o kolekcję wybitnej działaczki społecznej, Anieli Chmielińskiej (1868 – 1936).

W czasie spotkania można było wysłuchać szczegółowego wykładu na temat historii i działalność łowickiego muzeum autorstwa dr Tomasza Romanowicza i dyrektor placówki Marzeny Kozaneckiej-Zwierz. W swoim wystąpieniu dyrektor wielokrotnie podkreślała, że muzeum tworzą ludzie z pasją i to im szczególne dziękowała. . Przedstawiła również plany na przyszłość, wśród których znalazło się tworzenie jeszcze szerszej oferty muzealnej adresowanej do różnych osób, wzbogacenie ekspozycji, zarówno tej w Łowiczu jak i Maurzycach oraz przeprowadzenie kolejnych prac konserwatorskich. Wspomniała także o kontynuowaniu partnerstwa w wieloma instytucjami.

Jubileusz był okazją do złożenia podziękowań i listów gratulacyjnych pracownikom muzeum z najdłuższym stażem 20 i 30-letnim. Podziękowania dyrekcji i pracownikom muzeum złożyli również władze miasta i powiatu, przewodnicy PTTK, łowiccy seniorzy oraz zaprzyjaźnieni muzealnicy z Głowna, Sieradza i Kutna.

Historia Muzeum w Łowiczu na stronie: http://muzeumlowicz.pl/historia/



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]