Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 kwietnia 2022, 13:00

Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu zaprasza na wernisaż wystawy czasowej pt. Świat „Chłopów” – „Chłopi” w świecie. Wystawa będzie częścią projektu pn. „Chłopi FOREVER”, popularyzującego powieść Władysława Stanisława Reymonta. Partnerami projektu są: Łowicki Ośrodek Kultury, PTTK Oddział w Łowiczu, Muzeum Guzików oraz Firma „Folkstar”.

Wydarzenie organizowane jest w związku z przypadającymi w 2022 r.: 120. rocznicą publikacji powieści w odcinkach na łamach "Tygodnika Ilustrowanego", 100. rocznicą premiery pierwszej przedwojennej ekranizacji powieści, 50. rocznicą powstania serialu na podstawie powieści w reżyserii Jana Rybkowskiego, a także 155. rocznicą urodzin Władysława Stanisława Reymonta.

Na wystawie, w siedzibie biblioteki, zaprezentowane zostaną zbiory regionalisty i kolekcjonera Zbigniewa Stania, założyciela Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich.

Zbigniew Stań ma w swym zbiorze ponad 200 wydań „Chłopów” z całego świata. Wśród nich są pierwsze wydania polskie z lat 1904, 1906 i 1909, a także komplet „Tygodnika Ilustrowanego” z 1902 roku, w którym powieść drukowano w odcinkach.

Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. przedwojenne wydania polskie, czeskie, finlandzkie, litewskie, angielskie, meksykańskie, amerykańskie, materiały prasowe poświęcone ekranizacji powieści, a także pamiątki z planu filmowego.

Otwarcie wystawy odbędzie się, 7 kwietnia 2022 r. o godz. 13.00. Wystawa prezentowana będzie do 7 maja 2022 r.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]